Už majstrovstvá sveta vo futbale 2022, kde sa Maroko stalo prvou africkou krajinou, ktorá postúpila do semifinále, bolo historickým míľnikom. A nový štadión má ambície posunúť tunajší futbal na ďalšiu úroveň. S kapacitou až 115 tisíc divákov sa totiž stane najväčším futbalovým štadiónom sveta, čím predbehne doterajšieho rekordmana – legendárny Rungrado May Day Stadium v Pchjongjangu, ktorý pojme zhruba 114 tisíc fanúšikov. Štadión má byť otvorený v roku 2029, tesne pred štartom Majstrovstiev sveta 2030. To sa prvýkrát v histórii odohrá na troch kontinentoch naraz – v Afrike, Európe a Južnej Amerike. Práve Maroko bude jednou z kľúčových hostiteľských krajín tejto jedinečnej udalosti, čo pre nich predstavuje obrovskú príležitosť ukázať svetu svoju futbalovú kultúru a organizačné schopnosti.
Dizajn čerpá inšpiráciu z marockej kultúry
Štadión navrhla spoločnosť Populous v spolupráci s parížskymi architektmi Oualalou + Choi, ktorí pri jeho návrhu čerpali inšpiráciu z marockej kultúry. Dizajn výrazne vychádza z tradičných marockých spoločenských stretnutí zvaných „moussem“. Hlavnými prvkami návrhu sú stanová strecha, záhrady a prvky marockej krajiny, ktorá plynule splýva s okolitou lesnatou krajinou. Štadión Hassana II., ktorého stavba už začala, bude stáť v meste Benslimane neďaleko Casablanky.
Dominantným prvkom štadiónu bude unikátna hliníková konštrukcia, ktorá nielen, že ochráni divákov na tribúnach, ale zároveň zastreší aj priľahlé stupňovité záhrady a botanickú záhradu v prízemí. Celá konfigurácia je navrhnutá tak, aby vyhovovala požiadavkám FIFA – s tribúnami rozdelenými do zón. Každá z hlavných tribún pojme až 29 500 divákov, čo z nich činí jedny z najväčších sektorov vo futbalovom svete. Po stranách ihriska sú naplánované prémiové úrovne pre 12 000 VIP hostí, vrátane členov kráľovskej rodiny.
Viac než futbalový svätostánok
Nový štadión však nemá hostiť iba futbalové zápasy. Bude súčasťou rozsiahleho športového a zábavného komplexu, ktorého súčasťou sú tréningové centrá, hotely, reštaurácie, múzeá a miesta pre ďalšie športové disciplíny, ako je atletika alebo tenis. Tento projekt tak priláka športovcov i fanúšikov z celého sveta a premení Maroko na dôležitú športovú destináciu.
Nový štadión v Maroku prepisuje históriu futbalu
Stavba tohto gigantického štadióna nie je len otázkou prestíže, ale aj súčasťou dlhodobého plánu rozvoja marockého futbalu. Podľa Christophera Leeho, výkonného riaditeľa spoločnosti Populous pre oblasť EMEA, ide o významný krok pre celý futbalový svet: „Bude to skutočne ikonický štadión, nielen pre Maroko, ale pre celý futbalový svet. Stane sa jedným z veľkých štadiónov sveta.“ Tento štadión tak nebude len miestom na organizovanie Majstrovstiev sveta 2030, ale symbolom rastúceho významu Maroka na medzinárodnej futbalovej scéne. Vďaka novému športovému komplexu umožní organizovať svetové šampionáty, ale aj ďalšie významné medzinárodné turnaje, ako sú Africký pohár národov či finále klubových súťaží. V kombinácii s tradične silným domácim futbalom by tak mohol pritiahnuť aj záujem európskych klubov o organizovanie prípravných zápasov a turnajov.
Maroko má namierené medzi futbalovú elitu
Otvorenie najväčšieho futbalového štadióna sveta je ďalším signálom, že Maroko mieri medzi futbalovú elitu. Majstrovstvá sveta 2030, ktoré sa odohrajú aj na tomto štadióne, budú obrovskou príležitosťou nielen pre samotnú krajinu, ale aj pre celý africký kontinent.
Súvisiace články:
Interiér leteckého hangáru premenený v exkluzívne obytné priestory
Solidárny hotel na Seine postavili Česi