David Černý si na zoznam svojich originálnych inštalácií pripísal ďalšie majstrovské dielo. Uznávaný umelec stojí za návrhom dvoch veľkých plastík v tvare motýľov s telami stíhačiek Spitfire, ktoré boli v priebehu mája namontované na budovu Máj Národní. Dlho pripravovaný projekt s názvom Butterfly Effect mal byť pôvodne umiestnený pred sídlom NATO v Bruseli, nakoniec bol však zafinancovaný iným sponzorom. Pestrofarebné motýlie stíhačky sú spomienkou na československých letcov, ktorí slúžili v britskej RAF počas druhej svetovej vojny. Kontroverzné motýle však nie sú pre nákupné centrum jedinou novinkou – Máj Národní prechádza od roku 2022 rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá sa už pomaly chýli ku koncu.
Každý z motýľov váži viac než 5 ton
Dve monumentálne plastiky motýľov, zložené z trupov napodobenín stíhačiek Spitfire, zdobia pražskú Národnú triedu od 18. mája 2024. Ich inštalácia trvala viac ako tridsať hodín a kvôli silnému vetru bola logisticky veľmi náročná. Každý motýľ váži cez päť ton a rozpätie krídiel dosahuje približne pätnásť metrov. Hoci časť laickej i odbornej verejnosti videla za plastikami reklamu, narušenie architektúry historicky významnej budovy, alebo dokonca provokáciu [1], Čierny mal inštaláciu schválenú od autorov stavby, Johna Eislera a Martina Rajniša [2]. Pestrofarebné dielo nadchlo aj súčasných majiteľov Mája Národnej. Tí Černého oslovili s otázkou, či by bol ochotný predložiť návrh, ktorý by mohol byť na fasáde umiestnený. [1]: „Keď nám pred rokmi priniesol David Černý svoj návrh, spadla nám brada. Dielo v sebe nesie mnoho zásadných odkazov, symbolov a posolstiev,...“ povedal Martin Klán zo spoločnosti AMADEUS Real Estate, ktorá dom vlastní od roku 2019 [3]. Ostatne, najväčším dôkazom, že motýlie lietadlá zaujali, sú reakcie okoloidúcich, ktorí si inštaláciu masovo fotia a natáčajú.
Motýlie krídla sú zrkadlom autorovho detstva
Motýlie krídla odrážajú Čierneho spomienky na detstvo – umelec sa už od malička zaujíma o všetko, čo súvisí s lietaním a vojenskou históriou a táto vášeň ho dodnes neopustila [4]. „Spitfire je pre mňa symbolom prvého zapojenia československých vojakov do západnej armády… Osudy našich pilotov sú pre mňa silná a srdcová záležitosť,“ povedal Čierny v nedávnom rozhovore pre Český rozhlas [5], v ktorom zároveň prezradil, že k vojenskej histórii má blízko hlavne z toho dôvodu, že jeho starý otec bol obranca Staromestskej radnice.
Budova je ikonou českej architektúry 70. rokov
Máj Národný, predtým známy aj ako Prior 02, bol vybudovaný medzi rokmi 1972 a 1975 podľa návrhu architektov Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniša z libereckého ateliéru SIAL, ktorý založil Karel Hubáček. Stavba prebehla vďaka vtedy neobvyklej spolupráci so švédskymi stavebnými firmami SIAB a ABV Štokholm a využila technológiu suchej montáže. Dom bol dokonca jedným z prvých svojho druhu vybavený rozsiahlym systémom bezpečnostných kamier, ktoré nepretržite nahrávali [6]. V roku 2006 sa Ministerstvo kultúry rozhodlo na návrh historika architektúry Rastislava Šváchu vyhlásiť stavbu za kultúrnu pamiatku, a to hlavne z dôvodu ojedinelého kontrastu plne presklenej eskalátorovej haly s nečlenenou vežou nákladných výťahov z vyhotoveného pohľadového betónu [7].
“Nový” Máj Národní sa otvorí v júni 2024
Od roku 2022 prechádza Máj Národní rozsiahlou rekonštrukciou, ktorej celkové náklady sa odhadujú na štyri miliardy korún. Opravené nákupné centrum by malo byť znovu otvorené 24. júna 2024 [1]. „Na ploche 16 995 m² sa spoja obchody, gastro aj zábavný park. Cieľom je nadviazať na dlhoročnú tradíciu obchodného domu a vytvoriť priestor na trávenie voľného času,“ píše sa na webových stránkach spoločnosti AMADEUS Real Estate, pod ktorej krídlami rekonštrukcia jednej z najvýznamnejších budov českej architektúry 70. rokov prebieha [8]. Novinkou bude aj sprístupnenie deviatich z jedenástich poschodí, na miesto pôvodných šiestich. Na najvyššom poschodí navyše vznikne reštaurácia s panoramatickým 360 ° výhľadom na celú Prahu [9].
Zdroje:
[1] ČTK; ČT24; mvr. Oba několikametroví motýli už jsou na budově obchodního domu Máj. ct24.ceskatelevize.cz.[2] ČT24: Stíhačky s motýlími křídly na pražském Máji. ct24.ceskatelevize.cz
[3] Obří motýl je už na Národní třídě, na Máj začala instalace první z Černého plastik. www.prazskypatriot.cz
[4] HOLAKOVSKÝ, Milan. Proč na fasádu Máje usedla motýlí letadla? Stopy vedou do Bruselu. www.prazsky.denik.cz
[5] David Černý: Spitfire s křídly? K vojenské historii mám blízko, je to má srdeční záležitost. www.plus.rozhlas.cz
[6] Rostislav Švácha: Obchodní dům Máj/Tesco navržen na kulturní památku. Článek pro věstník Klubu Za starou Prahu 1/2006.
[7] HOREŠOVSKÁ, Markéta. Ministerstvo prohlásilo obchodní dům Máj za kulturní památku. www.archiweb.cz
[8] Obchodní dům Máj. www.amadeusrealestate.cz
[9] NOVOTNÁ, Eliška. Široký výběr jídla, obchodů i zážitků: Dům Máj se po rekonstrukci znovu otevře. www.prazskydenik.cz.
Čítajte tiež: