Rozhľadne a vyhliadky sú obľúbeným cieľom nielen slovenských turistov – však ich tiež máme najviac v celej Európe! Poďme sa pozrieť na tie najkrajšie slovenské a české stavby, na ktoré si môžete vyšliapnuť aj v zime. V tomto článku ponúkneme ikonické stálice aj menej známe rozhľadne a vyhliadky so zaujímavou históriou i architektúrou.
Začnime teda najskôr tými slovenskými rozhľadňami, predsa len ich máme bližšie a často práve zarohom.
Vyhliadková veža Horné Lazy. Brezno
V Banskobystrickom kraji sa nachádza druhá najvyššia vyhliadková veža na Slovensku. 39,6 metra vysokú vyhliadkovú vežu Horné Lazy nad mestom Brezno sprístupnili verejnosti v roku 2021. Po zdolaní 192 schodov máte možnosť pozorovať jedinečné výhľady na kopce národných parkov, mesto Brezno aj jeho okolie. Rozhľadňa siaha nad vrcholky stromov, takže výhľad je 360-stupňový na všetky strany.
Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle
Na vrchole Devínskej Kobyly, ktorý je najvyšším bodom masívu Devínskej brány pribudla v roku 2020 nová rozhľadňa – biela oceľová veža, ktorá sa vznáša v oblakoch. Investorom projektu, ktorý vyrástol na priesečníku obľúbených turistických trás je Devínska Nová Ves. Architektonického návrhu sa ujal bratislavský ateliér Architekti Šebo Lichý. Umiestnenie vyhliadky na rozhraní troch štátov reprezentuje symbolický význam prelínania kultúr strednej Európy. Ako udávajú samotní architekti: „Výhľad do troch susediacich krajín je motívom, ktorý sme pretavili do troch vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach. Biela farebnosť umožňuje vyniknúť jej siluete na pozadí korún okolitých stromov a zároveň ju robí tzv. neviditeľnou z diaľkových výhľadov na masív Devínskej Kobyly.“ Vysvetľujú koncept architekti. Toto miesto má jedinečný genius loci.
Vyhliadková veža Zbojská. Pohronská Polhora
Vyhliadková veža Zbojská nachádzajúca sa neďaleko Brezna, je v štýle ľudovej architektúry a nachádza sa na území Národného parku Muránska planina. Štvorhranná veža obložená šindľom bola postavená v roku 2016 a je výnimočná svojim interiérom. Pri vstupe do veže sa nachádza menšia izba s vypreparovanými lesnými zvieratami, na prvom poschodí sú umiestnené pamätné kroniky, druhé je v duchu ovčiarstva a tretie je venované zbojníctvu. Rozhľadňa nie je moc vysoká, meria len 13 metrov a neprináša teda až také dychberúce výhľady (ako napr. vyhliadková veža na Devínskej Kobyle), ale rozhodne patrí medzi jedny z najkrajších na Slovensku a to práve vďaka svojmu originálnemu vzhľadu.
Rozhľadňa Maginhrad. Veľké Teriakovce
Nad obcou Veľké Teriakovce, v historicky známej lokalite Maginhrad, ktorá sa nachádza 430 m.n.m. na vrchu Maginhrad, vyrástla rozhľadňa týčiaca sa do výšky 16,8 metra. V súčasnosti si turisti môžu z týchto miest vychutnať prekrásne a šíre výhľady od Kráľovej hole, cez celú Rimavskú dolinu až do Maďarska. Na vrchole Maginhradu nájdete aj niekoľko drevených sôch a drevenú plastiku kalicha, ktoré odkazujú na starobylú legendu o rytieroch, ktorí vraj spia v jeho útrobách. Priamo na Maginhrade bol vybudovaný len spodný murovaný segment rozhľadne s časťou drevenej konštrukcie. Zvyšné dva dielce a strechu zmontovali vo Veľkých Teriakovciach (okr. Rimavská Sobota) a na kopec ich dopravil vrtuľník.
Rozhľadňa Háj. Nová Baňa
Neďaleko Novej Bane, vo výške 625 metrov nad morom sa týči krásna rozhľadňa Háj, ktorá má tri vyhliadkové poschodia. Najvyššie s vystúpenou podlahou do všetkých strán sa nachádza vo výške 12 metrov. Samotná rozhľadňa Háj má robustnú konštrukciu. Základy sú kamenné a zvyšok rozhľadne je drevený. Má výšku okolo 21 metrov a zvládne i väčší nápor turistov. Výhľady z najvyššej plošiny sú síce 360 stupňové, no v jednej časti zakrýva výhľady les. Do ostatných smerov sú však výhľady fantastické. Tešiť sa tak môžete na výhľady na časť Pohronského Inovca a pohoria Vtáčnik. Vidno veľmi dobré i značnú časť Novej Bane. Z rozhľadne Háj sa dajú dobre pozorovať západy slnka.
Vyhliadková veža Dubeň
Ak sa ocitnete v okolí Žiliny, určite si nenechajte ujsť vyhliadkovú vežu na vrchu Dubeň. Vrch sa týči do výšky 613 m a veža meria 27,4 m. Má až 10 podlaží, tvorí ju oceľová konštrukcia a obložená je drevom. Výhľady sa vám tu naskytnú na neďalekú Žilinu a jej okolitú prírodu.
Vyhliadková veža v oblakoch. Bojnice
Bojnice, popri asi najkrajšej slovenskej zoologickej záhrade a rozprávkovom zámku, majú v ponuke aj relatívne novú zaujímavú vyhliadku na okolitú krajinu. Ide o veľmi originálnu a nápaditú stavbu. Vyhliadková stavba čajka v oblakoch je vlastne zatočený chodník stúpajúci ku korunám stromov až do výšky 30 metrov. Ide o pomerne náročnú technickú stavbu z oceľovej konštrukcie a drevenej lávky s prevýšením 30 m a so stúpaním 6%. Súčasťou stavby je aj tobogan, ktorým sa môžu návštevníci spustiť z vrcholu nadol. Veža Čajka nahradila pôvodnú vyhliadku nad Bojnicami, ktorá bola pre zhoršený technický stav uzatvorená.
Vyhliadky v Českej republike
Ještěd: Dominanta Liberca ponúka aj v zime výrazné inverzie
Čo sa týka Českej republiky, tak začnime pri dominante severných Čiech. Televízna veža a horský hotel Ještěd (1012 m nm) je svojím spojením technického a spoločenského zariadenia typologicky unikátnou stavbou, pre ktorú by ste len ťažko hľadali porovnanie. Prvá rozhľadňa tu fungovala do roku 1868, kedy bola nahradená z časti kamennou Rohanovou chatou, ku ktorej neskôr pribudla aj terasa. Od roku 1876 stála na vrchole vyhliadková veža, ktorú v roku 1889 nahradila rozhľadňa nová. Základný kameň nového horského hotela bol položený v júni 1906. V roku 1963 ale zničil hotel požiar a o niekoľko rokov neskôr dopadla rovnako aj Rohanova chata. O novodobú stavbu v tvare hyperboloidu sa zaslúžil architekt Karel Hubáček a statik Zdeněk Patrman. Pokiaľ sa vydáte na Ještěd v zimnom období, čakajú vás úchvatné výhľady do okolia. Za pekného počasia dohliadnete na neďaleké Jizerské hory, ale aj Krkonoše. [1] Navyše v zime je možné pozorovať z Ještědu výrazné inverzie. Zvláštnym javom sú tzv. mrakopády, kedy sa masa oblakov doslova prelieva po okolitých kopcoch – úžasný pohľad! [2]
Štěpánka: Novogotická rozhľadňa so zaujímavým príbehom
Že ste na Ještěde už boli? Nevadí. Máme tipy aj na menej známe rozhľadne a vyhliadky. V zimných mesiacoch je otvorená aj rozhľadňa Štěpánka (958 m n. m.), ktorá je najstaršou rozhľadňou Jizerských hôr. Nájdete ju na vrchole kopca s názvom Hviezda nad obcou Příchovice. S jej výstavbou začal v roku 1847 knieža Kamil Rohan, ktorý ale nedotiahol stavbu dokonca. Na jej nedokončenom stave sa postupom času podpisovali poveternostné vplyvy a vandalstvo. Až v roku 1888 sa podarilo obci pozemok aj so zvyškami veže od pôvodného majiteľa odkúpiť. Iniciatívu potom prevzala sekcia nemeckého horského spolku, ktorá si dala vypracovať plány novej veže od profesora Brausenwettera z Liberca a v roku 1892 sa začala dostavba. Pôvodný tvar rozhľadne bol s malými úpravami zachovaný. Na dolnú časť bola pristavaná štíhla osemboká veža vytvorená z kombinácie tehál a pieskovcových kvádrov [3]. Výhľad zo Štěpánky je naozaj krásny - za pekného počasia môžete uvidieť Krkonoše, Jizerské hory, ale aj Ralsko a Lužické hory.
Stezka Valaška: Beskydy pod nohami
Chodník Valaška sa čoskoro po svojom otvorení zaradil k najhľadanejším turistickým cieľom v Pustevniach. Bezmála 400 metrov dlhý chodník sa nachádza 250 metrov nad výstupnou stanicu lanovky a ponúka prekrásne výhľady na územie dvoch krajov. Súčasťou stavby je rozhľadňa s výškou 22 metrov. Najvyššie poschodie veže je vo výške 1099 m.n.m. a za dobrého počasia z neho dohliadnete na Jeseníky či Veľkú Fatru. Okrem vyhliadkovej veže skrýva stavba aj najdlhší presklený skywalk (tj sklenenú vyhliadkovú plošinu) v Európe a zavesený himalájsky chodník [5].
Veľký Javorník: Rozhľadňa v štýle valašskej architektúry
Rozhliadnite sa do okolia z originálnej drevostavby nadväzujúcej na typickú miestnu valašskú architektúru. Rozhľadňa na Veľkom Javorníku (918 m n.m.) stojí na najvyššom bode Verovických vrchov v západnej časti Moravskosliezskych Beskýd. Stavba je voľne prístupná a má hneď dve vyhliadkové ochodze. Veľký Javorník bol v minulosti osadený drevenou pozorovacou vežou, ktorá však bola v roku 1967 pre svoj havarijný stav odstránená. Dnešná rozhľadňa má 26 metrov a vedie na ňu 102 schodov. Zvislá nosná konštrukcia rozhľadne sa skladá z drevených hranolov. Z rozhľadne je za priaznivého počasia výhľad až na Malú a Veľkú Fatru, Belianske Tatry či Jeseníky [6].
Zdroje:
[1] Horehronie.sk [online]. Dostupné online
[2] Archinfo.sk [online]. Dostupné online
[3] S detmi.com [online]. Dostupné online
[4] Rozhľadňa Maginhrad. [online]. Dostupné online
[5] Rozhľadňa Háj. Nová Baňa [online]. Dostupné online
[6] Vyhliadková veža Dubeň.[online]. Dostupné online
[7] Rozhledna Ještěd [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online
[8] Ještěd zimní inverze: iTRAS [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online
[9] Rozhledna Štěpánka: Jizerky pro vás [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online
[10] O stezce: Stezka Valaška [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online
[11] Velký Javorník: Krásy Beskyd [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online
[12] [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online
Súvisiace články: