Výstavbu novej škôlky plánovali v Semiloch už od roku 2009, mestu sa na ňu ale dlhú dobu nedarilo získať dotácie a tak z projektu zišlo. Na jeseň roku 2015 potom vypísala radnica anonymnú architektonickú súťaž, do ktorej sa prihlásili štúdiá z celého sveta. Mestu sa nakoniec najviac zapáčil projekt architekta Marka Topiča. Ako vyzerá moderná škôlka za 105 miliónov českých korún pre 110 detí?
Architektonickej súťaže sa zúčastnil celý svet
Záujem o architektonickú súťaž, ktorú mesto vypísalo v roku 2015, bol obrovský. Zadaním mesta bolo vybudovanie zariadení s nízkymi nákladmi na energie a to s použitím kvalitných materiálov pri výstavbe. Súťaže sa zúčastnilo 70 architektov a štúdií nielen z Českej republiky, ale aj z Nemecka, Slovenska, Rakúska, Švédska, Španielska a Japonska. Ako víťaz bol nakoniec vybraný návrh Mgr. A. Marka Topiča, ktorého návrh oslovil porotu dispozičným riešením s minimom chodieb a pružným prelínaním dvoch kruhov so spoločným zázemím. Moderná budova sa pre semilských predškolákov otvorila v septembri minulého roku.
Výstavba sa trochu skomplikovala a natiahla
Cesta za novou materskou školou bola dlhá a zložitá. Projekt sa skomplikoval už pri zakladaní stavby, potom sa práce pretiahli kvôli koronavírusu a následné dokončenie komplikovali problémy s dodávkou interiérového vybavenia. Výstavbe novej materskej školy predchádzala demolácia pôvodnej škôlky zo 70. rokov minulého storočia. Samotná výstavba novej budovy začala v lete roku 2020 a dokončená bola v júni minulého roku. Budova v sebe zahŕňa hlavný objekt (4 triedy, kuchyňa, zázemie), prístrešok na odkladanie bicyklov a komunálneho odpadu, pavilón so skladom náradia a hračiek a altánky pre obe škôlky.
Triedy sú rozmiestnené v kruhu
Celková úžitková plocha interiéru je 1 213 m². Átria oddeľujú jednotlivé časti dispozície, ale zároveň slúžia ako komunikačné centrum a priestor pre spoločné aktivity. Priestory oboch škôlok sú dispozične identické, ale odlišujú sa použitými materiálmi a farebným riešením. Miestnosti bežnej materskej školy sú umiestnené medzi farebné boxy, ktorých farebné riešenie vychádza z tzv. Ostwaldovho chromatického kruhu a vybraných farieb odkazujúcich k dúhe. Waldorfskej časti naopak dominuje drevo - od podláh, cez steny, po hračky.
Priestorná záhrada ponúka všetko, čo si detské srdce žiada
Zo všetkých obytných a sanitárnych miestností si môžu deti vyjsť na terasu, ktorá je v celej ploche krytá predsadenou časťou strechy a tvorí tak prechodovú zónu záhrady. Záhrada, ktorú využívajú aj obe škôlky, je nielen zaujímavá esteticky, ale ponúka aj rozličné herné prvky, ako sú šmykľavky, hojdačky, preliezky a 3 pieskoviská. Súčasťou záhrady je aj pahorok, ktorý architekti vybudovali z prebytočného množstva hliny a ktorý je možné v zime využiť na sánkovanie a bobovanie.
Objekt je založený na základových pásoch a pätkách s obojstranne pnutou základovou doskou. Zvislé nosné konštrukcie tvoria železobetónové monolitické stĺpy a steny, ktoré sú po obvode doplnené o oceľové stĺpy. Strop tvorí železobetónová monolitická obojsmerne napnutá doska, po ktorej obvode je navrhnutá vykonzolovaná markíza. Budova je prirodzene osvetlená celoobvodovou presklenou fasádou, ktorú dopĺňajú 2 veľké svetlíky a 41 svetlovodov. Vonkajšie steny sú obložené fasádnymi doskami zo samonosného vysokotlakého laminátu.
Zaoblený tvar minimalizuje zatienenie so susednými objektmi
Budova je navrhnutá v pasívnom štandarde, s vykurovaním a chladením tepelnými čerpadlami prostredníctvom vzduchotechniky a systému vykurovania a chladenia podlahy a stropu. „Zaoblenie budovy potom minimalizuje vzájomné zatienenie so susediacimi objektmi. Denné pobytové zóny sa nachádzajú smerom na juh, juhovýchod a juhozápad. Oproti tomu na severe, severovýchode a severozápade sa nachádzajú vstupné, technické, skladové a odpočinkové plochy,” vysvetľuje Mgr. A. Marek Topič. Nežiaduce solárne tepelné zisky v letnom období redukujú tieniace rolety.
Zdroje:
[1] PRESS KIT projektu: Autorská správa www.marektopic.cz.
[2] www.nasepojizeri.cz
[3] www.bak.cz
Čítajte tiež: