Na južnej Morave sa teraz pripravuje výstavba nového moderného areálu Vinárstvo Mikrosvín. Minulý rok usporiadal investor architektonickú súťaž, ktorú v konkurencii štúdií Huť architektúry Martin Rajniš a A1 Architects nakoniec vyhrali FAM Architekti Pavla Nasadila. Nové vinárstvo vyrastie v malej obci Dolní Dunajovice v blízkosti Mikulova, ktoré je jednou z najstarších vinárskych obcí na južnej Morave. Pre predstavu Mikrosvín Mikulov dnes pracuje s výmerou 520 ha vlastných viníc. Vinice ležia na južnom úpätí Pálavy s veľkou svahovitosťou a teda silnejším pôdnym profilom.
Budú využité historické pivnice
Budúci areál Vinárstvo Mikrosvín bude zasadený do poetickej krajiny viníc, približne kilometer na západ od centra Dolní Dunajovice, ktoré je preslávené výrobou vína. K dnešnému dňu by ste tu našli viac ako 15 vinárstiev. Samotná stavba bude situovaná na lúke, v bývalej vinici za pivničnou uličkou, kde sa aktuálne nachádza šesť klenutých pivníc a štyri budovy, ktoré vlastní investor. Premisou víťazného návrhu je práve využitie existujúcich pivníc a to v maximálnom možnom rozsahu pre fermentačný proces vín. Časť pivníc by potom mala byť sprístupnená aj návštevníkom.
Cieľom architektov bolo čo najefektívnejšie využiť morfológiu parcely ku gravitačnému príjmu hrozna do výroby. Samotný svah bude využitý na zakopanie výrobnej haly pod terén, bude tak ochránená proti klimatickým extrémom. Vďaka tomuto riešeniu vznikne v nadzemnej časti kompozícia troch unikátnych objektov, ktorých architektúra bude definovať tvár tohto nového vinárskeho areálu.
Splynutie s krajinou pomocou objemovej geometrie
Architekti poukazujú na to, že cieľom architektonického riešenia stavby nie je splynutie s krajinou, ale skôr vzájomná symbióza s ňou a to pomocou jemnej komplementárnej objemovej geometrie. Stavba má s krajinou splývať a kontrastovať zároveň práve vďaka nevšednému tvarovaniu zalomených striech jednotlivých objektov. Toto zalomenie súčasne vychádza z jemných uhlov atiky existujúceho viničného domčeka. Zemitý odtieň novostavby a jemná štruktúra povrchu potom pripomenú dôležitú geologickú rozmanitosť a zemitosť tunajšej vinárskej krajiny. Strechy jednotlivých objektov majú reagovať na jemnú modeláciu okolitých kopcov a na charakteristické rozpony viníc.
Cieľom architektov je dodávať miestu energiu
FAM Architekti usilujú pri navrhovaní architektúry o to, aby architektúra dodávala miestu energiu a zvyšovala jeho hodnotu. Projekt Vinárstvo Mikrosvín je toho dôkazom. Mladý dynamický ateliér bol založený v roku 2005 ihneď po absolutóriu dvoch zakladajúcich členov na Škole architektúry Akadémie výtvarných umení. Štúdio má dnes na svojom konte mnoho ambicióznych projektov, realizovaných nielen v Čechách, ale aj v zahraničí. Spomenúť možno napríklad projekt Domova pre seniorov v Litomyšli či Najvyšší súd Spojeného kráľovstva v Londýne. Medzi ďalšie kľúčové realizácie ateliéru vo Veľkej Británii patrí napríklad revitalizácia stanice metra Green Park v Londýne a konverzia leteckej základne RAF v Bicestri, to všetko v spolupráci s partnerskou britskou kanceláriou Feilden+Mawson.
Zdroje:
Tlačová správa FAM architekti
www.architect-plus.cz
www.mikrosvinmikulov.cz