Bioklimatická pergola ARTOSI
vyhľadávanie
Dnes je 19.4.

Pod rúškom experimentu: témou aktuálneho vydania časopisu INTRO je textil

Zverejnené: 30. 7. 2022

Membránová architektúra, transparentné fasády, poddajné štruktúry, snová atmosféra aj rýdza účelovosť. Nové číslo časopisu INTRO zamerané na textil, predstaví čitateľom unikátne tuzemské i zahraničné realizácie – od experimentálneho projektu v Ekvádore až po provizórne ubytovanie v Poľsku. Zakúpiť si ho môžete už teraz.

Vyhliadka uprostred ekvádorských lesov, tvorená drevenou konštrukciou so zastrešením z textílie napustenej vysokopevnostnou cementovou maltou.

Vyhliadka uprostred ekvádorských lesov, tvorená drevenou konštrukciou so zastrešením z textílie napustenej vysokopevnostnou cementovou maltou, upúta čitateľov už pri pohľade na obálku júlového vydania. Experimentálnemu dielu štúdia Al Borde sú venované strany 6 až 15, na zvyšných 118 stranách nájdete napríklad rozhovor s brooklynskými architektmi SO – IL, na ktorý nadväzuje ich projekt mestského bývania budúcnosti, ďalej sa dočítate o novej budove Textilnej akadémie NRW alebo o schodisku v srdci Barcelony, ktoré navrhlo štúdio architekta Kenga Kumy a ktoré je zahalené do závesu z hliníkových retiazok pripomínajúce rybársku sieť.

Ďalším takýmto experimentom môže byť aj spôsob zastrešenia chalupy vo Vojtechove (Olomouc), kde sa architekt a zároveň majiteľ objektu rozhodol použiť ako strešnú krytinu nepremokavú textíliu. „Z podkrovia sa stalo miesto na prenocovanie, kde je možné vnímať denné svetlo, počuť vietor a návštevník sa môže nechať ukolísať hrou dažďa,“ hovorí autor projektu Adam Lacina.

Inou cestou v oblasti architektúry sa vydal aj japonský architekt Šigeru Ban, ktorý stratil zmysel v práci pre privilegovaných a bohatých klientov a miesto toho začal hľadať lacnejšie riešenia nezaťažujúce životné prostredie. Jedným takým je aj akýsi deliaci systém, slúžiaci na vytvorenie dočasného bývania pre ľudí, ktorí sa napríklad v dôsledku vojny ocitli bez strechy nad hlavou.

Pozornosti neunikne ani rekonštrukcia priestoru povrazníctva na pražskom Újezde, za ktorej návrhom stojí česká dvojica Magdalena Rochová a Radek Jaroušek. „Povrazy poskytujú mnoho možností a nápadov. Pri návrhu pre nás ale bolo dôležité, aby sme interiér týmito nápadmi nezahltili,“ hovoria architekti. Pripravený je pre vás aj rozhovor s Milošom Kopřivou o membránovej architektúre a množstvo ďalšieho.

Viac na: www.intro.cz

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: INTRO - časopis o architektúre

Tématické odbory

reklama

Nové

Ako sa stavali európske pamiatky, ktoré pozná celý svet?

Ako sa stavali európske pamiatky, ktoré pozná celý svet?

Zverejnené 18.4. Možno ste už stáli v úžase pred majestátnym palácom Pena v portugalskom Sintri, prechádzali sa v tieni rímskeho Kolosea alebo vzhliadali k vežiam parížskej Notre-Dame. Ale viete, ako tieto architektonické ikony vznikali a akými premenami prešli v… ísť na článok

Nový hospic v Hradci sa inšpiruje tým najlepším zo zahraničia

Nový hospic v Hradci sa inšpiruje tým najlepším zo zahraničia

Zverejnené 16.4. V Hradci Královom rastie dlho očakávaná stavba, ktorá výrazne premení starostlivosť o nevyliečiteľne chorých a ich blízkych. O potrebe zriadenia hospicu na Královéhradecku sa hovorilo dlhé roky – teraz však tieto plány konečne dostávajú reálne… ísť na článok

THERMO|SOLAR s novými technológiami. Elektronizáciou označovania bližšie k zákazníkovi

THERMO|SOLAR s novými technológiami. Elektronizáciou označovania bližšie k zákazníkovi

Zverejnené 15.4. Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., ako popredný výrobca zariadení pre OZE, sa snaží zavádzať a dbať čo najviac na zavádzanie technológií vo svojej výrobe, ktoré sú čo najpriaznivejšie pre životné prostredie. Po úpravách vo výrobných… ísť na článok

reklama