V decembri roku 2022 bola v Litomyšli slávnostne otvorená moderná zastrešená lávka s výťahom spájajúcim dve časti mesta. Nová stavba z pohľadového betónu a ocele nahradila starší už nevyhovujúci nadchod z roku 1981 – pôvodnú železobetónovú lávku cez cestu I/35. Návrh vytvorili Lukáš Ehl a Tomáš Koumar z ateliéru Ehl & Koumar Architekti spolu so statikami Ladislavom Dvořákom a Ladislavom Šaškom. Lávka, ktorá z diaľky pripomína kríž, je osvetlená a ponúka nádherné výhľady do okolia nielen na rieku Loučnú, ale aj na historické jadro Litomyšla. Stavbu z pohľadového betónu zaujímavo oživujú grafiky výtvarníčky Ivany Šrámkovej na kovových častiach pylónu výťahu.
História, pohodlie a atraktivita v jednom
Súčasťou lávky je aj nový výťah zaisťujúci bezbariérové spojenie s centrom mesta a zatraktívňujúci cestu cez rušnú komunikáciu. Zaujímavosťou stavby je napríklad to, že sa jej súčasťou stalo aj historické schodisko a pri stavbe boli znova použité aj kamenné stupne z pôvodnej lávky. Oceľová konštrukcia má šírku cca 2,80 ma je nesená masívnymi piliermi z pohľadového železobetónu.
Lávka je zastrešená a jej súčasťou je schodisko smerujúce nielen na pôvodné historické schodisko do centra, ale aj k Smetanovmu domu. „Vďaka zvolenej nosnej konštrukcii sme navrhli lávku ako zastrešenú. Chodcom tak poskytuje komfort a ochranu proti nepohode a zároveň ponúka atraktívny priechod medzi korunami stromov nad riekou Loučnou s výhľadmi na mesto. Spolupráca so spoločnosťami Chládek a Tintera a Cemex prebiehala bez problémov a na výsledku je vidieť, že ich práca s pohľadovým betónom baví,” hovorí Tomáš Koumar z ateliéru Ehl & Koumar Architekti.
Celý projekt navyše dopĺňa zeleň navrhnutá architektom Mikulášom Vavřínom. Na samotnej oceľovej lávky je potom kovová umelecká inštalácia „Smetana 200” podľa návrhu Aleša Najbrta, ktorá upozorňuje na to, že Litomyšl v roku 2024 oslavuje 200 rokov od narodenia hudobného skladateľa Bedřicha Smetany, takže logicky dostala názov Smetanova lávka.
Lávka získala mnoho ocenení
Stavba, ktorú mala na starosti pardubická firma Chládek a Tintěra, prebiehala od februára do decembra 2022, augustový termín dokončenia sa oproti pôvodnému plánu presunul kvôli vojne na Ukrajine a nedostatku materiálu o štyri mesiace. „Postupne sme na stavbe používali tri rôzne druhy betónu, základové a nad cestou odolné betóny. Jedinou komplikáciou bol fakt, že sme museli nabiehať z námestia, takže to nebolo logisticky úplne jednoduché,“ opisuje priebeh stavby Vroclav Harašta z obchodného oddelenia Cemex.
Architektonická kancelária Ehl & Koumar architekti získala za tento počin niekoľko ocenení: Stavba roku Pardubického kraja, Stavba roka, GRAND PRIX ARCHITEKTOV - Národná cena za architektúru 2023 kategórie urbanizmus a Hlavnú cenu v súťaži Česká cena za architektúru.
Spoločnosť Cemex sa nedávno podieľala aj na rekonštrukcii areálu pardubických Winternitzových mlynov, pre ktoré sa použil špeciálny prefarbený betón, ktorého receptúry sa začali v pardubickom laboratóriu Cemex vyvíjať už na jar 2021.