Na úvod si dovolím krátku exkurziu do histórie. Zatepľovacie systémy existujú už viac ako pol storočia a mnoho rokov boli používané izolanty v hrúbkach pár centimetrov. S narastajúcim významom energetického hľadiska však narástla tiež obvyklá hrúbka (takmer desaťnásobne) a je potrebné hľadať vhodnejšie materiály, než ponúka – ešte mnohokrát požívaný – biely fasádny polystyrén so súčiniteľom prestupu tepla λ = 0,039 W/(mK). Keď sme v roku 2005 predstavovali novinku v podobe šedého polystyrénu, u ktorého sa podarilo „stlačiť“ λ na 0,032 W/(mK), hovorili sme o výnimočnej inovácii. Rovnaký „kvalitatívny“ rozdiel je potom medzi šedým polystyrénom a tvrdými polyuretánovými doskami EUROPIR® [1], ktoré s deklarovanou1) λ okolo 0,023 W/(mK) v súčasnosti predstavujú špičkové a zároveň bežne dostupné riešenie. Zaujímavosť z tepelnej fyziky: Ak niekoho z vás napadlo, akým spôsobom bolo docielené zníženie tepelnej vodivosti, tak vedzte, že znižovaním prestupu tepla nielen vedením, ale aj tepelným žiarením, ktoré „vnútri“ EPS a podobných materiálov prebiehajú paralelne. Tepelným žiarením tu máme na mysli neviditeľné polychromatické elektromagnetické žiarenie, ktoré vyžarujú telesá ohriate na bežné teploty.
Za objem sa platí
Rozdiel medzi bielym fasádnym polystyrénom a polyuretánovou penou EUROPIR je značný, z praktického hľadiska ušetríme pri totožných tepelnoizolačných vlastnostiach približne 40 % objemu. Preto je polyuretánová pena (či podobný izolant) v stenách chladničiek a mrazničiek a izoluje nadstavby chladiacich vozidiel. Málo kto by totiž bol ochotný drahocenný chladený priestor zmenšiť kvôli šetreniu na kvalitnú izoláciu.
V stavebníctve panujú podobné „vstupné podmienky“ s tým rozdielom, že celý rad developérov a investorov kvalitu izolácie nezohľadňuje a orientujú sa takmer výhradne podľa ceny za ňu. Poďme sa však na to pozrieť z pohľadu ceny za 1 m² obytnej plochy. Len u malého „štvorcového“ bytu s pôdorysným rozmerom 7×7 m a jednou obálkovou stenou znížením hrúbky izolácie z 20 na 12 cm získame 0,56 m² podlahovej plochy navyše. Pri cene 4 tis eur za meter štvorcový sa u tohto konkrétneho príkladu jedná o cca 2240 eur. Ak však máme bytový dom, kde je podobných jednotiek 20, získame 11,2 metrov štvorcových. Celkom je teda možné za predaj bytov dostať navyše zhruba 45 000 eur. A to nehovoríme o tom, že sa ušetrením priestoru môže zlepšiť vnútorná priestorová dispozícia umývadla, vane, dverí atď. Jasne, argumentovať cenou „podlahovej“ plochy môže byť zavádzajúce – obzvlášť v prípadoch, keď je miesta okolo dosť. Zateplenie však nie je spotrebná vec, ktorú za pár rokov bez problému nahradíme kvalitnejšou izoláciou a preto nadhľad dáva určite zmysel.
Zateplenie novej generácie
Ak riešite zateplenie, určite stojí za to vziať do úvahy, vedľa dnešnej klasiky v podobe polystyrénu alebo minerálnej vlny, tiež EUROPIR vyvinutý spoločnosťou PCC MORAVA-CHEM. Základom systému sú tvrdé polyuretánové (PIR) dosky, ktoré poskytujú účinnú ochranu pred prestupom tepla už od malých hrúbok, kedy 10 cm nahradí orientačne 18 cm polystyrénu. Podobne ako fasádny polystyrén sú pritom aj dosky EUROPIR dodávané v ľubovoľných hrúbkach (na sklad od 2 do 20 cm, inak na vyžiadanie) a tiež realizácia zateplenia prebieha osvedčenými postupmi.
Certifikovaný zatepľovací systém
Napriek tomu, že sú dosky EUROPIR určené pre celý rad použití od izolácií podláh až po zateplenie striech, zastavme sa krátko pri zateplení obvodových stien. V prípade PCC MORAVA-CHEM si nekupujete len izolant, ale máte možnosť (a je to aj odporúčané) realizovať systémové riešenie NEW-THERM® SYSTEM. Pri dodržaní pracovných postupov tak získate zaručenú funkčnosť celého zateplenia, potrebné certifikáty pre stavebný úrad a pod. Pracovníci zároveň dostanú presný návod, z ktorého je jasné, čo sa má a čo nemá. To sa hodí predovšetkým pri realizácii svojpomocne alebo v prípadoch, keď si stavebnú firmu zaisťuje investor laik. Pracovný postup je podobný ako u ETICS využívajúci polystyrén, kedy „najväčším“ rozdielom je iný rozmer dosiek (100×60 cm miesto 100×50 cm).
Menej kompromisov pri zatepľovaní
Obzvlášť pri starších budovách nie je realizácia kontaktného zateplenia vonkajšej obálky úplne jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Prakticky vždy narazíme na celý rad detailov, kde nie je vhodné (alebo dokonca ani možné) aplikovať izoláciu šírky, ktorú si predstavujeme. Príkladom sú malé balkóny či lodžie, pri ktorých je každý cm izolácie na úkor priestoru. Alebo, ak máme dvere vo výklenku, nie je na priliehajúcich stenách miesto a pod. Koniec koncov, nie je nič ľahšie, než sa pri prechádzke ulicami zamerať na okolitú zástavbu a všímať si miest, kde napríklad 20cm zateplenie nie je možné z priestorových dôvodov aplikovať.
Ak zostaneme pri zatepľovaní v rámci rekonštrukcií, je dobré spomenúť ešte jednu podstatnú vec a tou sú presahy striech. Zatiaľ, čo tenšie dosky je možné nalepiť bez väčších úprav, širšie varianty si už vyžiadajú rozšírenie strešnej konštrukcie.
Na záver
Životnosť zatepľovacieho systému je v desiatkach rokov a predovšetkým v mestskom prostredí by sme mali brať ohľad na dodatočný priestor, ktorý izolácia zaberie. Každý meter štvorcový zelene, každé parkovacie miesto, viac priestoru okolo domu, menej zastavané plochy, to všetko je určite prínosnejšie, než priestor v stenách vyplnený polystyrénom. Minimálne využitie šedého polystyrénu by malo byť samozrejmosťou, ideálne sa však obzrite aj po lepších variantoch, ako predstavujú napríklad dosky EUROPIR. Kalkulátor, kde si môžete spočítať získanú úžitkovú plochu a porovnať náklady pri použití EPS verzus EUROPIR sťahujte na www.europir.cz.
Čítajte tiež: