Nesúvislá prevádzka dráhy
Na začiatku slúžila dráha medzi Tanvaldom a Harrachovom iba na účely nákladnej dopravy (uhlie, textil a ďalšie). Frekvencia nákladných jázd pritom neustále stúpala a preto došlo v roku 1923 k elektrifikácií trate. S koncom druhej svetovej vojny bola zastavená doprava cez hranice a prevádzka na trati bola na dlhé roky prerušená (posledný vlak tadiaľto prešiel v novembri 1945). Postupne došlo aj k odstráneniu elektrického vedenia (bolo odvezené do Sovietskeho zväzu). Prevádzka bola obnovená až v máji 1963, kedy trať začala slúžiť aj k osobnej doprave (pod správou Československých štátnych dráh). K ďalšiemu zastaveniu vlakovej dopravy z Kořenova do Harrachova došlo ešte na krátky čas hneď dvakrát v roku 1997 a na niekoľko mesiacov v roku 2015.
Technická pamiatka
Dráha Tanvald–Harrachov patrí k najkrajším českým železničným tratiam. Doposiaľ na nej panuje pravidelná prevádzka aj občasné výletné jazdy parnými vlakmi. Pozoruhodné je hlavne prevýšenie trate, ktoré dosahuje 235 metrov (len na 7 kilometroch) a zahŕňa stúpanie až 58 ‰. Obidve hodnoty sú vo svojej kategórií českými rekordmi. Preto bola dráha dodatočne vybavená dvojpásovou ozubnicou inštalovanou v ose koľaje (dvojitá Abtova ozubnica položená v troch sekciách s celkovou dĺžkou 4744 m). Na druhej strane hranice bola prevýšenie vyriešené inak – vtedajšie Prusko inštalovalo sústavu rámp. Ozubnicová prevádzka na trati bola ukončená až v roku 1988, kedy začali na dráhe jazdiť nové adhézne lokomotívy. V súčasnosti sú ozubnicové lokomotívy využívané len príležitostne pri nostalgických jazdách.
Jizerský viadukt
Trať Tanvald-Harrachov tiež prechádza Harrachovským tunelom, ktorému predchádza Jizerský viadukt nachádzajúci sa u obce Kořenov (s pamiatkovo chránenou vlakovou stanicou). Tento štvorpolový železničný most, prekračujúci rieku Jizeru a priľahlé Údolie nádeje vo výške 26 metrov a dosahujúci dĺžky 116 metrov, je národnou technickou pamiatkou. Vytvára prirodzenú hranicu Jizerských hôr a Krkonôš (v čase stavby trate po nej viedla aj štátna hranica). Most tvorí oblúk v polomere 202 metrov s nulovým vodorovným prevýšením. Oceľová konštrukcia so spodnou parabolou je podopretá murovanými piliermi tvorenými žulovými kvádrami. Súčasným vlastníkom je Správa železničnej dopravnej cesty.
Okrem vyššie spomenutého Harrachovského tunelu sa v oblasti nachádzajú aj tri ďalšie. Najznámejší je Polubenský tunel, ktorý sa môže pochváliť dĺžkou 932 metrov. Je tak najdlhším jednokoľajovým tunelom v Čechách. Na jeho stavbu bolo použitých 20 ton dynamitu a potrebných bolo súčasne až 900 pracovníkov.
Rekonštrukcia 2015
Posledná rekonštrukcia, ktorú trať Tanvald – Harrachov prekonala, prebehla v roku 2015. Jednalo sa o stavebné úpravy Harrachovského tunelu a Jizerského viaduktu, ktorých hlavným účelom bolo zvýšenie traťovej rýchlosti a odstránenie potreby zavádzania pomalej jazdy v danom úseku. Došlo k odvodneniu hlbokého obojstranného zárezu v masíve libereckých žúl a rekonštrukcii Jizerského viaduktu. Boli zosilnené mostné oceľové prvky, uložené nové mostnice a doplnené oceľové podlahy, rekonštruované zábradlie a vykonaná sanácia spodnej stavby. Oceľová konštrukcia bola tiež vybavená protikoróznym náterom a mnoho ďalšieho. Okrem toho bolo s použitím technológie montáže izolácie zamedzené priesakom spodných vôd do tunela. Riadenými odstrelmi skalného masívu bol zregulovaný prítok vôd, ktoré do tej doby v zimných mesiacoch zamŕzali a bránili bezpečnému prejazdu vlakov. Bola zriadená bezstyková koľaj.
Koreňovská kotolňa
Turisticky atraktívny je tiež železničné múzeum v obci Koreňov. Patrí do neho aj dlhé roky chátrajúca budova bývalej kotolne, ktorá bola v roku 2016 veľmi šikovne a v nadväznosti na pôvodné plány zrekonštruovaná podľa návrhu Ing. arch. Ivana Lejčara. Teraz objekt slúži k uloženiu historických koľajových vozidiel.