Nie je nutné objednávať rôzne špeciálne tvarovky a rozmerové varianty. Na rezanie priečkoviek sa hodí ručná píla na pórobetón, ale postačí aj obyčajná pílka na drevo. Mimoriadne presné rezanie eliminuje odpad a znižuje tak celkovú spotrebu priečkoviek, a tým aj obstarávaciu cenu celej stavby. Priečkovky z pórobetónu Ytong sa ľahko používajú a jednoducho sa do nich vytvárajú inštalačné drážky, otvory pre krabice alebo niky. Jednoduchá je aj povrchová úprava muriva s vnútornými a vonkajšími omietkami Ytong.
Jednoduchá inštalácia drážok na vodu a elektrinu pomocou drážkovača vám ušetrí veľa času.
Aby ste si v Ytongu vyznačili budúcu polohu drážok a inštalačných krabíc, použijete rezanie pomocou drážkovača. Drážkovanie urobíte ťahaním drážkovača pozdĺž pevného pravítka, čo zaistí vytvorenie rovnej drážky v požadovanom smere, čím výsledná drážka bude mať ostré a čisté okraje. Pokiaľ potrebujete vytvoriť drážku určitej šírky a hĺbky, viackrát použijete drážkovač. Prehĺbenie drážky môžete vytvoriť bez použitia pravítka.
V Ytong priečke hrúbky 75 a 100 mm odporúčame vytvárať drážku iba pre vedenie el. káblov, v priečke hr. 125 mm aj pre vedenie vody, a v priečkovke hr. 150 mm aj pre vedenie odpadu a pod. Väčšie oslabenie priečok a nosných stien je nutné konzultovať s projektantom či statikom.
Vytvoriť otvor s kruhovým prierezom pre krabice rozdeľovačov, zásuviek a vypínačov pod omietku je tiež pomerne jednoduchou záležitosťou. Výklenok na vedenie zvislých rozvodov v hrúbke steny vytvoríte ľahko a rýchlo pomocou ručnej alebo elektrickej píly.
Súvisiace články:
Veľkoformátové tvárnice v systéme Ytong
Nové veľkoformátové tvárnice Ytong, priečkový panel Ytong Jumbo a Silka Tempo