vyhľadávanie
Dnes je 23.1.

Renovácia drevenej terasy z červeného smreku

Zverejnené: 23. 1. 2025

Iste nám dáte za pravdu, že drevená podlaha je jednou z najkrajších, najprirodzenejších a najtrvalejších podlahových krytín. Prirodzená textúra dreva, jeho farba a vzhľad prinášajú teplý a príjemný pocit. Drevená terasa vyzerá nielen skvele, ale nemá konkurenciu zo stavebného ani ekologického hľadiska vo svete vonkajších konštrukcií. Drevená podlaha však vyžaduje špeciálnu starostlivosť a údržbu, aby si zachovala svoj vzhľad a funkciu po mnoho rokov.

V minulosti bolo drevo najtradičnejším materiálom na stavbu terás a v súčasnosti znovu nastáva jeho renesancia. Drevo je materiál harmonizujúci s prírodou, na dotyk teplý a na pohľad veľmi upokojujúci. Pekná drevená terasa sa v súčasnosti stáva ideálnym miestom pre zábavu a odpočinok. Terasy vytvárajú prirodzený prechod z domu do záhrady, takzvane prepájajú interiér s exteriérom a pri rodinných domoch sa stali už akýmsi bežným štandardom. V chladnejšom období roka je drevo príjemne teplé a v horúcich letných dňoch sa nikdy nerozpáli tak, aby znemožňovalo príjemné posedenie.

Mínusom dreva sa však stáva nižšia životnosť a taktiež nákladná a časovo náročná údržba. Platia však tieto obmedzenia vždy? V prípade terasy z lacnejších druhov mäkších drevín sa bez kvalitného laku, oleja či vosku nezaobídete, pretože s ním zvyšujete životnosť, ktorá je u týchto drevín pomerne nízka. U exotických drevín alebo smrekovca zaistíte povrchovým ošetrením stálosť farieb.

Starostlivosť o drevenú terasu je oveľa náročnejšia ako pri iných typoch a nie každý stihne drevo dvakrát ročne naolejovať. Ak patríte k ľuďom, ktorí sú zaneprázdnení povinnosťami a bojujú s časom , vašej terase sa nedostáva potrebnej pozornosti. Máme pre vás riešenie, ako sa opäť dopracovať ku krásnej sviežej terase.

My sme sa tej našej dostatočne nevenovali, resp. po jej realizácii sme ju päť rokov neošetrovali a keďže nie je ani prestrešená, pôsobili na drevo všetky vplyvy počasia čo sa nám po rokoch odzrkadlilo na jej stave, kedy nám neostávalo nič iné, len starý náter kompletne vybrúsiť, aby sme sa zbavili sivosti dreva a následne nanovo pretrieť kvalitnejším a odolnejším náterom na ktorý sme si vybrali po mnohých skúsenostiach produkty od Remmersu.

Ak by ste riešili podobný prípad aj vy, ponúka sa vám niekoľko možností. Prvou možnosťou je použitie produktu odstraňovač sivosti dreva. Ide o set špeciálneho gélu a kefy na jeho aplikáciu. Tento prostriedok dokáže vašu zosivenú terasu oživiť a odstrániť rozpadajúci sa lignín, ktorý sivý odtieň vytvára. Prostriedok sa nanáša štetcom na vodou riediteľné lazúry a nechá sa cca 15 minút pôsobiť. Potom sa zosivené častice odstránia špeciálnou kefou (súčasťou sady). Drevo sa následne oplachuje vodou, až kým sa neprestane tvoriť pena. Po ošetrení sa odporúča nechať drevo dostatočne vyschnúť a potom postupovať ako pri novom dreve, tzn. naolejovať dvoma vrstvami TOP terasového oleja na jar a jednou vrstvou na jeseň.

Alebo postupovať ako v našom prípade, kedy sme sa rozhodli pre vybrúsenie a zrovnanie starého povrchu.

Prvý krok je zo všetkých najnáročnejší a tiež najdôležitejší. Podlahu potrebujete zbaviť starého náteru a dokonale vyrovnať jej povrch. Pokiaľ je renovovaná plocha malá, bude vám stačiť menšia elektrická brúska a brúsna hubka so zrnitosťou P60. V prípade väčšej miestnosti ale zvoľte profesionálnu brúsku na podlahy.

Ako pri brúsení postupovať

Najskôr začnite brúsením s kotúčom alebo pásom s hrubou zrnitosťou (P40). Úlohou tohto brúsenia je zbaviť sa všetkej povrchovej úpravy a porovnania prípadných nerovností. Parkety najskôr zbrúste kolmo k smeru vlákien dreva, potom dočistite v smere vlákien (v prípade parkiet skladaných do rôznych tvarov vykonajte krížové brúsenie, alebo použite tanierovú brúsku), dlhé podlahové dosky potom v smere vlákien dreva. Pomocou krajovej menšej brúsky dokončite brúsenie až k stene, prípadne ešte použite brúsnu hubku. Pri prvom brúsení by ste mali odstrániť všetok starý povrchový náter až na holé drevo.

Nasleduje brúsenie s kotúčom alebo pásom so strednou zrnitosťou (P60–80), ktorý dokonale dorovná povrch podlahy a odstráni stopy na dreve po prvom hrubom brúsení. Postupujte pri ňom rovnako ako pri predchádzajúcom kroku. Čistý drevený prach z druhého brúsenia uschovajte. Následne ho môžete použiť na vyplnenie medzier a rýh pri prípadnom tmelení. Dosiahnete tak najprirodzenejší odtieň. Na záverečné brúsenie dohladka použite kotúč alebo pás s jemnou zrnitosťou (P100–120).

Rada na záver

Ak chcete predĺžiť trvanlivosť vašej drevenej terasy a zachovať čo najdlhšie jej krásny vzhľad, venujte jej čo najviac odbornej starostlivosti, tzn. investujte do správnych prostriedkov na čistenie a údržbu terasy, pravidelne ošetrujte drevo, používajte ochranné náterové prostriedky, udržujte drevený povrch čistý a vyvarujte sa mechanickému poškodeniu. So správnou starostlivosťou môže byť vaša drevená terasa dlhodobo krásna, trvanlivá a nemusíte potom z dlhodobého hľadiska podstupovať takto drastické a prácne kroky.

Zdroje:
https://www.istavebnictvo.sk/clanky/drevena-terasa-vam-prinesie-dotyk-prirody-dokonale-splynie-s-okolim-a-v-lete-sa-neprehreje
https://www.artisan.cz/jak-na-renovaci-drevene-podlahy-svepomoci

Čítajte tiež:

Autor: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Archív autora
reklama

Nové

Renovácia drevenej terasy z červeného smreku

Renovácia drevenej terasy z červeného smreku

Zverejnené 23.1. Iste nám dáte za pravdu, že drevená podlaha je jednou z najkrajších, najprirodzenejších a najtrvalejších podlahových krytín. Prirodzená textúra dreva, jeho farba a vzhľad prinášajú teplý a príjemný pocit. Drevená terasa vyzerá nielen skvele, ale… ísť na článok

Zariaďovanie interiéru: známe a neznáme pravidlá a na čo dávať pozor

Zariaďovanie interiéru: známe a neznáme pravidlá a na čo dávať pozor

Zverejnené 20.1. Poznáte základné pravidlá interiérového dizajnu? Existuje niekoľko všeobecne známych rád, ktoré je dobré poznať. Vybrali sme pre vás zopár tipov, ktoré vám pomôžu vytvoriť vysnívaný domov. ísť na článok

Industriálne prvky v bytovom dome Libčice

Industriálne prvky v bytovom dome Libčice

Zverejnené 22.1. Bytový dom sa nachádza vo východnej časti Libčic nad Vltavou v ulici Letecká a predstavuje prvú realizáciu obytného súboru Letka. Projekt reaguje na charakter mesta, ktorého industriálna minulosť významne ovplyvnila jeho podobu. ísť na článok

reklama