Stavba je v prvom rade dokonale funkčná. Meradlom a proporciami zodpovedá veľkosti obce a vie sa prispôsobiť rôznym akciám, ktoré sa tu konajú. Výber materiálov citlivo reaguje na miestny kontext. Umeraná, neokázalá, ale suverénna architektúra s rešpektom k okoliu.
Areál pozostáva z niekoľkých menších objektov, do ktorých boli umiestnené prevádzky ako občerstvenie, hygienické zázemie, sklad a pódium. Rozmiestnenie týchto stavieb zároveň definuje hranice areálu. Takéto riešenie nielen zodpovedá veľkosti obce, ale pôsobí ľahko a čisto. Navyše sa vďaka premyslenému pôdorysu podarilo dosiahnuť to, že pri menších stretnutiach nevzniká pocit prázdna a pritom sa ani pri plnej obsadenosti návštevníci necítia stiesnene. Pódium je umiestnené na severnej strane areálu a využíva mierny svah tak, aby pri vystúpeniach fungovalo ako charizmatický stredobod, hoci meradlom neprevyšuje ostatné stavby. Ako jediné má lichobežníkový pôdorys a otvára sa smerom do areálu. Ďalšie stavby sú navrhnuté v základných tvaroch kvádra s plochou obdĺžnikovou strechou. Drevený plášť vždy pod strechou dopĺňa výrazný horizontálny prvok, ktorý stavby vizuálne ukotvuje. Vďaka konceptu levitujúcich striech aj vertikálnych priesvitných pásov sú interiéry budov nezvyčajne presvetlené a prepojené s vonkajším priestorom.
Nápadité a pritom nevtieravé poňatie v celku aj v detaile vyjadruje názor, ktorý dáva rámec akciám, ktoré tu prebiehajú.
Kľúčový bol výber materiálov. Celú stavbu zjednocuje drevo, kov a betón a to vo svojej prirodzenej farebnosti aj patine. Veľmi striedma kombinácia podporuje dojem jednoduchosti a svetla. Zvolené tepelne opracované drevo jednak súznie s lesnatou krajinou a taktiež zodpovedá meradlu a charakteru stavieb. Bolo použité aj pri atypickom oplotení, ktoré vyniká minimalistickým detailom kotvenia. Súčasťou oplotenia je aj integrovaná informačná vitrína z pohľadového betónu.
Nový plot, rovnako ako elektroinštalácia boli riešené s dôrazom na výtvarné vyznenie. Nového osvetlenia sa, okrem pódia a ostatných objektov, dočkali aj vyrastené lipy a baroková socha sv. Jána Nepomuckého. Bolo tiež potrebné postaviť novú prípojku vodovodu a kanalizácie, nádrž a napojenie na komunikáciu.
Využitie stavby kladie požiadavku na rozsah a materiálové riešenie spevnených plôch. Musí sa totiž počítať s veľkým zaťažením povrchu, napríklad ako tanečný parket. Tam, kde to prevádzka dovolila, boli použité vsakovacie povrchy, ktoré zadržiavajú dažďovú vodu v krajine. Pri spevnených plochách pred pódiom bola využitá kombinácia monolitického betónu a rozoberateľnej betónovej dlažby tak, aby členenie povrchu naznačovalo delenie funkcií a zároveň vizuálne členilo potenciálne jednotvárnu plochu. Trávnaté povrchy boli koncipované tak, aby vyhovovali športovým aktivitám.
Na mieste nového areálu stával chátrajúci súbor stavieb, ktoré už v žiadnom smere nevyhovovali požiadavkám na spoločenský život obce. Dnešné zariadenie je podľa svedectva pani starostky naozaj hojne využívané či už všetkými občianskymi spolkami, tak miestnou základnou a materskou školou, ktorá s areálom susedí. Nezdenice dokazujú, že ani malé obce by nemali rezignovať na kvalitu architektúry.
Autor: Ateliér Mur
Realizačná firma: ZEVOS a. s.
Adresa: Nezdenice, Česká republika
Investor: Obec Nezdenice
Projekt: 2020
Realizácia: apríl 2020 - máj 2021
Obostavaný priestor: 1065 m³
Zdroj:
https://www.archiweb.cz/b/sportovni-a-kulturni-areal-skolka-v-nezdenicich