Prečo o tienení uvažovať od samého začiatku
To, čo vám k tieneniu medzi prvými informáciami povie asi každý zasvätený, je fakt, že by ste s ním mali počítať ideálne od začiatku projektu novostavby alebo rekonštrukcie. Len tak môžete minimalizovať dodatočné zásahy a samotné vonkajšie tienenie čo najviac zladíte so stavbou.
Pri samotnej stavbe sa tieniaca technika premieta už do fázy hrubej stavby, keď môžete dom opatriť roletovými prekladmi s dutinou pre navíjací hriadeľ alebo podomietkovými boxmi s rovnakou funkciou. Rolety musíte tiež zohľadniť do projektu elektroinštalácie, pretože z rozvádzača by k nim mal viesť samostatný okruh.
Spôsob prípravy závisí na type ovládania tienenia
Asi všetci výrobcovia predokenných roliet ponúkajú niekoľko spôsobov elektrického ovládania. To má veľkú výhodu – v porovnaní s manuálnym ovládaním vám prináša omnoho väčší komfort zachádzania s tienením a navyše predlžuje jeho životnosť.
Všeobecné pravidlá
Príprava pre rolety sa chystá v hornom rohu špalety, odkiaľ vysekáte drážku cez stenu k roletovému boxu, aby ste z neho mohli viesť husí krk až do interiéru k špalete. Motory roliet sú opatrené káblom s voliteľnou dĺžkou, ktorý sa prevlečie pripraveným husím krkom do interiéru. Vždy myslite na to, že kábel by ste mali mať možnosť kedykoľvek odpojiť.
Rôzne typy a varianty ovládania si vyžadujú svoju prípravu a svoj prístup. Rolety proti slnku môžu mať nasledujúce spôsoby riadenia:
Bezdrôtové riadenie
Sem patrí ovládanie pomocou špeciálneho diaľkového ovládača aj tzv. inteligentného domu.
Okrem špalety pripravíte elektroinštalačnú krabicu (napr. s venčekom), v ktorej pripojíte motor na prívod 230 V (pomocou prívodného kábla 3×1,5 CYKY). Kábel bezdrôtového riadenia tvoria 3 žily a je treba ho napájať trvalou fázou. Elektroinštalačnú prípravu pre rolety je možné urobiť tzv. presmyčkovaním jedným napájacím káblom do krabíc pri oknách, a to najlepšie tak, aby jeden napájací kábel viedol vždy do jednej miestnosti.
Drôtové riadene
Štandardne sa rieši individuálne pomocou dvojpolohového roletového spínača. Pre ešte vyšší domáci komfort je možné inštalovať skupinové alebo centrálne riadenie všetkých roliet.
Okrem špalety, rovnako ako pri bezdrôtovom riadení, pripravíte elektroinštalačnú krabicu (napr. s venčekom), v ktorej pripojíte motor na prívod 230 V (pomocou prívodného kábla 3×1,5 CYKY). Dotiahnutý kábel od motora tvoria 4 žily a fázovo napájaný smer hore a dole. V tomto prípade musíte myslieť ešte na spínač s blokovaním proti stlačeniu oboch smerov zároveň, ku ktorému z krabice dovediete kábel (3×1,5 CYKY). Tu si to môžete zjednodušiť a dotiahnuť prívod aj kábel od motora až pod interiérový vypínač.
Na záver je dobré povedať, že na rolety s elektrickým ovládaním je treba myslieť hneď na začiatku stavby domu. Ak vás zaujala táto možnosť s nespornou výhodou určitého komfortu, obráťte sa na spoločnosť BUILDING Shutter Systems, špičkového výrobcu produktov tieniacej techniky pod značkou Minirol.
Súvisiace články:
Zistite, či sa k vám domov viac hodia vonkajšie screeny, alebo roletyPredokenná roleta a jej využitie