Niektorí kolegovia z okruhu spolupracovníkov INTRA tvrdia, že plasty sú materiálom budúcnosti. V spojení so skúmaním ich rôznych vlastností a vzhľadom k rozvíjajúcim sa možnostiam stavania napríklad pomocou 3D tlačiarní sa tak môže javiť. 3D tlačiarne môžu chrliť vrstvu po vrstve napríklad aj betón, ale plast ich vraj môže nahradiť. Základným kameňom je však zatiaľ logistika.
Poďme však ešte o krok späť a položme si otázku prečo z plastov vôbec stavať. Okrem fyzikálneho sa dá zvážiť aj hľadisko ekonomické, ekologické, ale aj psychologické. Tie prvé dve eko, zatiaľ plastu príliš neposlúžia. V tejto chvíli je cena samotnej suroviny tak vysoká, že projekty budú vznikať iba ojedinele a skôr na báze experimentu alebo exhibície. Napríklad do vesmíru. Bežný stavebník však bude stavať ešte nejaký čas starým spôsobom. Pozrime sa napríklad na plastové okná. Tie sa na trhu vďaka ich cene a rastúcej kvalite presadzujú stále viac. Práca truhlárov je jednoducho drahá. Záleží teda na tom, ako v budúcnosti dopadne porovnanie cien práce murárov a montážnikov plastových dielov. A z hľadiska psychologického, plast má dosť zlú povesť. Zaujímalo by ma, či by niekto vo vašom okolí chcel kompletný dom z umelých hmôt?
Ak pozrieme na vec očami architektov – stanú sa z nich programátori tlačiarenských strojov? Alebo projekt nahodia a programátor ho dokončí? Sú na takýto vývoj pripravené školy a pedagógovia? Ako rýchlo bude dochádzať ku generačnej obmene? (Poznáte ešte nejakého architekta, ktorý odovzdáva projekt kreslený len rukou, respektíve ceruzkou alebo perom?) Otázok je stále veľa, ale niektoré fyzikálne vlastnosti plastov sú tak zaujímavé, že k ich budúcnosti je možné zatiaľ ešte vzhliadať s očakávaním. Tak ako napríklad ja vzhliadam k sekere, ktorej rukoväť je plastová a štiepam s ňou drevo už niekoľko rokov.
INTRO 07, ktoré sa venuje téme Plastu je už na svete. Viac o časopise vrátane objednávky predplatného sa dozviete na stránkach: www.introonline.cz