vyhľadávanie
Dnes je 19.1.

Svojpomocná stavba na vidieku južnej Moravy

Zverejnené: 2. 10. 2020

Pri plánovaní domu si väčšinou nedokážeme predstaviť, ako sa na toto rozhodnutie budeme pozerať za dvadsať, tridsať rokov. A tiež väčšinou netušíme, čo nás stretne a ani akú veľkú budeme mať rodinu. Majitelia tohto domčeka na južnej Morave sa ku všetkým životným zmenám rozhodli pristúpiť aktívne. Svoj prvý dom postavili v 90. rokoch a zodpovedal potrebám početnej rodiny – trojpodlažná stavba im dlho slúžila k spokojnosti všetkých. Až deti odrástli, prevážila potreba bezbariérového bývania, vidieckeho pokoja a sebarealizácie na rozľahlej záhrade. Manželia sa rozhodli dom predať a znova sa pustili do stavania svojpomocne. Pre obidva domy, ktoré za život postavili, si vybrali materiál Ytong.

Predstava o novom bývaní vznikala podľa predlôh v časopisoch i podľa domov, ktoré videli na cestách – základom bolo vytvorenie otvoreného priestoru, prepojeného so záhradou. Tiež tu mala byť pokojová časť s izbami pre návštevy detí a vnúčat. Finálnu podobu projektu vtlačila ich dcéra, ktorá je projektantka. „Chceli sme opäť príjemný dom so záhradou, ale bez schodov. Odporúčam všetkým, ktorí stavajú, keď je im dvadsať alebo tridsať, aby mysleli na dobu, až im bude šesťdesiat,“ vysvetľuje majiteľka domu.

Stavba má pôdorys nepravidelného obdĺžnika a je situovaná na dlhej, úzkej parcele. Hlavná spoločná zóna s kuchyňou je srdcom celého domu a je odtiaľ priamy vstup na terasu. Vďaka dobre zvolenej orientácii je tu dostatok svetla a priestor pôsobí preslneným dojmom. Na tento priestor nadväzuje pokojová zóna s tromi izbami, dve z nich majú tiež vstup na terasu. Majitelia si priali čo najviac voľného priestoru, preto je interiér otvorený do krovu. V podkrovnej časti vybudovali úložné priestory s klasickými oknami.

Svojpomoc? Vždy s Ytongom!

Na rozdiel od predstáv o bývaní v prípade stavebného materiálu pre nový dom nepotrebovali s odstupom 30 rokov meniť nič. Mali s Ytongom dobrú skúsenosť a vedeli, že výstavbu zvládnu, aj keď už sú o pár rokov starší. „Ytong sa nám osvedčil už pri prvej stavbe. Je to čistý materiál a ľahko sa s ním pracuje. Na stavbu tohto domu sme si vybrali tepelnoizolačné tvárnice. Páčilo sa nám, že už pri hrúbke muriva 375 mm ich netreba zatepľovať,“ vysvetľuje stavebník. „Chceli sme sa vyhnúť zatepľovaniu, ktoré znamená ďalšiu prácu, náklady, čas navyše a ďalšie dodávky materiálu. A tiež sa jedná o mäkkú časť stavby, ktorá sa ľahko poruší.“ Od firiem a najatých remeselníkov si nechali iba vybudovať základy a základovú dosku, rozvody elektriny a tiež krov a strechu. Všetky ďalšie práce už mali plne vo svojej réžii – zapojili rodinu, priateľov a vzájomne si na stavbe pomáhali tiež so susedmi, takže dobré susedské vzťahy tu vznikli od začiatku. Zvládli tak hrubú stavbu, osadenie okien a dverí, omietky, obklady, rozvody aj položenie podláh.

Podstatnú časť roka manželia trávia na záhrade, ktorá je ich koníčkom. Súčasťou ich života sú neustále deti i vnúčatá, ktoré tu majú pre svoje návštevy zázemie. „Ešte by som dodala, že v dome, kde sa často chodí dovnútra a von, navyše tu s nami žije pes, je dobré zvoliť podlahu, ktorá sa dobre udržiava, preto by som radila v takom prípade oželieť niektoré lesklé materiály, ktoré sa nám na pohľad môžu páčiť viac,“ zdieľa skúsenosti s bývaním majiteľka.

Súvisiace články:

Poznávacie znamenie domu - stará hruška
Pasívne domy z jednovrstvého muriva Ytong
Príjemné domy so stálou teplotou
Systém Lambda YQ - priateľský svojpomocnej výstavbe

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tématické odbory

reklama

Nové

Strecha je samostatný objekt

Strecha je samostatný objekt

Zverejnené 14.1. Krásna funkčná strecha je nepochybne korunou domu. Fyzicky ochraňuje hodnotu celej stavby, ale taktiež zásadne prispieva k celkovému štýlu domu a jeho vnímaniu zo strany jeho obyvateľov a okolia. Nejde iba o farbu strechy, resp. krytiny, ktorá do… ísť na článok

Dom pre Júliu je prvý detský hospic v Čechách

Dom pre Júliu je prvý detský hospic v Čechách

Zverejnené 13.1. Vytvoriť útočisko, miesto na prežitie tých najťažších chvíľ aj na nájdenie pokoja a vyrovnanie sa s osudom. Priestor pre úľavu, vzájomnú podporu aj samotu, keď ju najviac potrebujete, ale aj miesto pre chvíle normálneho žitia a radostného… ísť na článok

Čo robiť so snehom na streche?

Čo robiť so snehom na streche?

Zverejnené 19.1. Sneh na streche vytvára krásnu zimnú scenériu, ale akonáhle sa začne pohybovať, môže spôsobiť vážne problémy, napríklad zraniť okoloidúcich alebo zničiť majetok. Ako tomu zabrániť? Dôležitá je včasná prevencia a správne zvolené protisnehové… ísť na článok

reklama