vyhľadávanie
Dnes je 22.12.

Termokamery testo – istota pri kontrole realizácie stavieb

Zverejnené: 5. 10. 2013

Termografia je jedným z vedných odborov, ktorý veľmi pomáha pri diagnostike existujúceho stavu objektu. Vďaka termografii je možné jednoducho odhaliť slabé miesta na budovách. Napríklad sa môže jednať o nesprávne vykonanú tepelnú izoláciu. S termokamerou je možné diagnostikovať plášte budov, odhaliť poškodené rozvody, netesnosť stavby, miesta s rizikom vzniku plesní a mnoho ďalších aplikácií.

Zjednodušene môžeme povedať, že pokiaľ sa porucha prejavuje zmenou povrchovej teploty, je možné túto poruchu odhaliť pomocou termokamery. Termokamery testo vynikajú svojou veľmi vysokou teplotnou citlivosťou. Vďaka tomu je možné odhaliť aj malé teplotné rozdiely ako sú napríklad pri kotvách zateplenia alebo u skladby konštrukcie. Rôzne materiály použité v konštrukcii budovy majú totiž rozdielnu tepelnú vodivosť. Vďaka tomuto rozdielu sú potom povrchové teploty na plášti budovy rôzne a na tomto základe je možné odhaliť dané poruchy.

Teplotná citlivosť – najdôležitejší parameter termokamery

Teplotná citlivosť termokamier sa označuje skratkou NETD (Noise Equivalent Temperature Difference) a udáva sa v milikelvinoch. Termokamery pre stavebné aplikácie by nemali mať väčšiu NETD než 100 mK. Na nasledujúcich výrezoch z termografických snímok sú použité rôzne teplotné citlivosti.

Prvá snímka bola odfotená termokamerou testo 875 s teplotnou citlivosťou 80 mK a druhá termokamerou testo 875i s teplotnou citlivosťou 50 mK.

Teplotná citlivosť NETD 80 mK
Teplotná citlivosť NETD 80 mK

Na snímkach je zobrazené chladnejšie miesto spôsobené umiestnením nosnej konštrukcie v stene. Vďaka termokamere s vysokou teplotnou citlivosťou je možné veľmi jednoducho takéto miesto nájsť.

Teplotná citlivosť NETD 50 mK
Teplotná citlivosť NETD 50 mK

Rozlíšenie termokamery

Tak ako u digitálnych fotoaparátov je rozlíšenie detektoru jedným z parametrov, ktorý najviac charakterizuje triedu termokamery. U termokamier je však rozlíšenie termografického detektora nižšie než je tomu pri fotoaparátoch vo viditeľnom spektre. Dôvodom je skutočnosť, že termokamery reagujú na dlhovlnné infračervené žiarenie. Vyššia vlnová dĺžka žiarenia vyžaduje tiež väčší detektor. Detektory termokamier sú pri rovnakom pixelovom rozlíšení aj 15× väčšie.

Termokamery testo môžu byť vybavené funkciou SuperResolution, ktorá umožňuje obstaranie snímok s dvakrát vyšším rozlíšením. Napríklad termokamera testo 875i s rozlíšením detektora 160 × 120 pixelov môže obstarať termografické snímky s rozlíšením 320 × 240 pixelov. S termokamerou testo 882 s rozlíšením detektora 320 × 240 môžu byť obstarané snímky s rozlíšením 640 × 480 pixelov a tak ďalej. Funkcia SuperResolution využíva prirodzeného pohybu ruky užívateľa behom obstarávania termografickej snímky. Termokamera obstará v rýchlom slede viac snímok z rôznych miest meraní. Po otvorení snímky v počítači je potom možné analyzovať snímku s 4× vyšším počtom pixelov. Nejedná sa o proces obyčajnej interpolácie, kedy by boli nové hodnoty vypočítané z okolitých bodov. Funkcia využíva medzier na detektore, ktoré tu musia byť z dôvodu tepelnej izolácie medzi pixelmi. V tejto medzere sa normálne dopadajúce žiarenie nemeria, ale vďaka pohybu termokamery je možné v tomto mieste dopadajúce žiarenie zaznamenať.

Snímky zateplenej a nezateplenej časti panelového domu, výrez zo snímok jasne dokladuje prínos funkcie SuperResolution
Snímky zateplenej a nezateplenej časti panelového domu, výrez zo snímok jasne dokladuje prínos funkcie SuperResolution

Špeciálna funkcia pre hľadanie miest s rizikom vzniku plesní

Vedecké štúdie dokazujú, že zdraviu škodlivé plesne potrebujú k svojmu rastu relatívnu vlhkosť začínajúcu na cca 80 %. Plesne, ktoré majú v obľube suché prostredie, rastú už od cca 65 % relatívnej vlhkosti.

Vlhkostná snímka – namiesto teploty je v tomto zábere zobrazená mapa relatívnych vlhkostí (vlhkostné pole)
Vlhkostná snímka – namiesto teploty je v tomto zábere zobrazená mapa relatívnych vlhkostí (vlhkostné pole)

Termokamery od spoločnosti Testo odhalia na svojom displeji miesta s rizikom vzniku plesní, ako sú stropy, steny, múry, alebo rohy miestností: ohrozené oblasti sa zobrazia červeno, bezpečné miesta sú potom zobrazené v zelenej farbe. Termokamery testo priamo na svojom displeji uvádzajú rozloženie povrchovej vlhkosti. Pre každý merací pixel je vypočítaná relatívna vlhkosť vzduchu v najbližšom okolí snímaného objektu.

Vyhodnocovací software IRSoft

Obstaraním termografickej snímky práca nekončí. V teréne je možné snímky iba uložiť a kompletná analýza môže byť prevedená v teple na PC. Termografické snímky sú uložené bez akejkoľvek kompresie, preto je možné analyzovať teplotu každého pixelu.

Navyše je s termografickou snímkou obstaranou v teréne uložený tiež reálny snímok miesta, kde bolo vykonané meranie. Tým sa veľmi zjednodušuje orientácia v obstaraných snímkach. Navyše vyhodnocovací program umožňuje jednoduché vytvorenie termografickej správy, kde sú všetky relevantné informácie.

Odhaľovanie poškodených rozvodov

Termokamery môžu takisto slúžiť k hľadaniu miest, kde dochádza k úniku vody z rozvodov. Voda obsiahnutá v stavebných materiáloch mení tepelnoizolačné vlastnosti tohto materiálu. Vďaka tomu sa zmení povrchová teplota, ktorú termokamery jednoducho odhalia. Zmena teploty, môže byť spôsobená tiež poškodenou alebo nekvalitnou izoláciou rúrok. Preto je vždy výhodné doplniť meranie termokamerou tiež dotykovým vlhkomerom. Vhodný je napríklad prístroj testo 616, ktorý dokáže merať nedeštrukčnou metódou vlhkosť do hĺbky 5 cm. V miestach, kde dochádza k zvýšeniu teploty únikom vody, je tiež zvýšená vlhkosť. V miestach, kde je zvýšená teplota spôsobená poruchou alebo chýbajúcou izoláciou, je vlhkosť naopak nižšia než v zvyšnej miestnosti.

Radi vám bezplatne predvedieme výhody termokamier testo priamo na vašu stavebnú aplikáciu. V prípade vášho záujmu o túto nezáväznú prezentáciu nás prosím kontaktujte na uvedenej adrese.

Autor: Jan Lacina
Foto: Archiv firmy
reklama

Nové

Čarovné miesta kde sa natáčala Popoluška. Hrady Moritzburg a Švihov

Čarovné miesta kde sa natáčala Popoluška. Hrady Moritzburg a Švihov

Zverejnené 20.12. Tri oriešky pre Popolušku patria k vianočným sviatkom rovnako neodmysliteľne ako vôňa cukroviniek. Viete ale, kde sa táto rozprávka natáčala? Je všeobecne známe, že filmári si pre svoje projekty vyberajú tie najmalebnejšie a najzaujímavejšie miesta… ísť na článok

5 mýtov o údržbe plastových okien. Je potrebné nastaviť okná na zimný režim?

5 mýtov o údržbe plastových okien. Je potrebné nastaviť okná na zimný režim?

Zverejnené 22.12. Hoci sa môže zdať, že plastové okná si nevyžadujú veľa pozornosti, ich pravidelná údržba je kľúčová na udržanie ich funkčnosti a vzhľadu. Správnou starostlivosťou totiž možno výrazne predĺžiť životnosť okien. ísť na článok

Premena interiéru očami skúsenej dizajnérky

Premena interiéru očami skúsenej dizajnérky

Zverejnené 18.12. Zariadiť domov tak, aby bol nielen krásny, ale aj praktický, môže byť poriadnou výzvou. Práve v týchto chvíľach sa vyplatí osloviť interiérového dizajnéra, ktorý vám pomôže nájsť štýl dokonale odrážajúci vašu osobnosť a zároveň spĺňajúci všetky… ísť na článok

reklama