Ako uvádza portál Independent, celkovo je takýchto zastávok presne 316. Výhod ale majú viacero. Okrem toho, že poskytujú potravu, ale aj domov včelám, tak zadržujú vlahu, čím mesto ochladzujú a zmierňujú prašnosť. Navyše by mohli aj ochladzovať priestor pod zastávkou.
Okrem toho aj samotné zastávky sú „eko“. V noci svietia energeticky úspornými LED svetlami a čakajúci na autobus môžu sedieť na lavičkách z bambusu. O „záhradku“ na streche sa starajú pracovníci jazdiaci na elektrických autách.
Zastávky sú jedným z viacerých opatrení, ktorými chce Utrecht zlepšiť kvalitu ovzdušia v meste. Cieľom je do roku 2028 mať úplne čistú verejnú dopravu. Tento rok chce mesto navyše dať do prevádzky 55 elektrických autobusov. Obyvatelia tiež môžu požiadať o finančnú podporu, ak by sa rozhodli vybudovať si na svojom dome „zelenú“ strechu, podobnú ako na autobusových zastávkach.
Zelené strechy navyše pomáhajú zachytávať jemný prach a ukladať dažďovú vodu. "Tieto strechy pokryté zeleňou sú dobré pre zdravie a navyše zvyšujú aj zaľudnenie mesta, ktoré sa lepšie vyrovnáva s klimatickými problémami," uvádza oficiálny web mesta. V budúcich niekoľkých rokoch úradníci tiež plánujú na všetky zastávky inštaláciu solárnych panelov.
Inštalácia jednej zastávky vyšla na 1 300 eur a ročná údržba vyjde na 300 eur.
Zdroje:
Súvisiace články:
Zelených striech by malo byť viac
Dažďová voda - prečo by sme ju mali začať využívať a čo na jej uchovávanie zvoliť?
Bratislava podporí udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou