Prvým aspektom je globálna hystéria týkajúca sa problematiky klimatických zmien. Komentovať spory o podiele ľudskej činnosti na registrovaných trendoch je zbytočné. Európska únia, ktorej sme členmi, však uchopila túto tému ako zásadnú a transformovala ju do byrokratických direktív.
Emisné povolenia
Výsledkom sú tzv. emisné povolenia. Súčasne pre následujúce obdobie Česká republika a hlavne české cementárstvo obdržalo výrazne menej emisných povolení než zodpovedá jeho súčasnej produkcii. Zároveň nie je možné prakticky žiadnym technicky dostupným opatrením pri výrobe cementu emisie výraznejšie znížiť.
V prípade cementu je „priťažujúca” aj okolnosť, že už pri rozklade vápenca dochádza k primárnemu uvoľňovaniu značného množstva oxidu uhličitého, ktorý je potom následne sekundárne dopĺňaný oxidom uhličitým, ktorý vzniká pri spaľovacom procese.
Pokiaľ táto stratégia zostane zachovaná, stane sa cement, hlavne cement portlandský, výrazne drahším materiálom než zodpovedá súčasnej úrovni. A to je jeden z dôvodov, prečo železobetónové konštrukcie skôr opravovať a predlžovať ich životnosť, nie riešiť situáciu automaticky znesením starej konštrukcie náhradou na konštrukciu novú.
Sanácia betónu a železobetónu
Druhým aspektom, ktorý bude viesť k záujmu po sanácii betónu a železobetónu aj stavieb všeobecne, je klesajúca dostupnosť kvalifikovaných pracovníkov prakticky všetkých profesií v českom a slovenskom stavebníctve.
Nechcem poukazovať na zánik množstva učebných odborov, alebo na personálne slabé obsadenie učňovského školstva. Kvalita personálu na všetkých úrovniach bude teda pre stavebné firmy do budúcnosti významným určujúcim faktorom, a to nielen z hľadiska kapacitného, ale predovšetkým s ohľadom na výrazne stúpajúce riziko vád, ktoré s tým priamo súvisia.
Zatiaľčo budúcemu zdražovaniu cementu sa nemožno vyhnúť žiadnou firemnou stratégiou, v prípade zníženia rizika vád a porúch je situácia priaznivejšia. Nie je nič jednoduchšieho než poučiť sa z cudzích chýb a nepodarkov a minimalizovať tak riziko, že rovnakých chýb sa dopustím sám.
Kvalifikačné kurzy
Vo vyššie uvedenom kontexte preto SSBK (Združenie pre sanácie betónových konštrukcií) v spolupráci s Kloknerovým ústavom ČVUT v Prahe organizuje už viac ako 15 rokov kvalifikačné kurzy zamerané na sanácie betónu a železobetónu a na problematiku vád a porúch stavieb. Za dobu konania kurzov absolvovalo tento vzdelávací program niekoľko tisíc inžinierov a technikov, ale aj stavebných robotníkov.
Kurzy sprostredkúvajú unikátne poznatky o konkrétnej skúsenosti odborníkov ako z vysokých škôl, tak zo stavebnej praxe. Obsah prednášok je jednotlivými autormi priebežne dopĺňaný. Kurzy sa tak stávajú unikátnym zdrojom informácií v oblastiach, ku ktorým neexistuje štandardná odborná literatúra. Kurzy sú súčasne akreditované Českou komorou autorizovaných inžinierov a technikov a všetci úspešní absolventi obdržia osvedčenie o ich absolvovaní, ktoré je ceneným kvalifikačným dokladom.