Každá skladaná krytina, čo je samozrejme aj pálená škridla, sa navrhuje a vykonáva ako vetraná – táto veta je obsiahnutá vo všetkých dobrých odborných publikáciách. Cieľom tohto vetrania je predovšetkým:
- odvádzanie vonkajšej vlhkosti preniknutej strešnou krytinou,
- odvádzanie kondenzačnej vody tvoriacej sa na rubovej strane krytiny,
- odvádzanie vnútornej vlhkosti prenikajúcej z obytných priestorov (kuchyňa, kúpeľňa),
- vyrovnanie teplotných rozdielov v konštrukcii, čo vedie k odstráneniu napätia v materiáloch,
- odvádzanie nazbieraného tepla v streche zo slnečného žiarenia,
- vyrovnanie teploty v strešnom plášti, čo napríklad spôsobuje na zasneženej streche rovnomerné odmrazovanie a zamedzuje tak vzniku ľadových bariér na streche a sklze snehových lavín zo strešnej plochy.
Vetrací systém je základ
Ak chýba vetrací systém, zostáva strešný plášť aj celá konštrukcia dlhšie vlhká a sú tak ohrozené všetky prvky konštrukcie strechy (laty, kontralaty, krokvy, krytina, eventuálne aj tepelné izolácie) a môže byť skrátená životnosť a narušená funkčnosť celého plášťa. Na základe skúseností sa vie, že pri nevetranej streche sa väčšinou prvé výrazné defekty jednotlivých vrstiev, vrátane nosných, začnú prejavovať už po prvých 8–12 rokoch. Preto je potrebné tieto zásady dodržiavať a riešiť ich v súlade s celkovou skladbou strešného plášťa už v rámci projektu. Ďalej je dôležité dodržať vetranie aj v prípade väčších prestupov strechou – napríklad zostavy strešných okien.
Ako na to?
Čoho sa teda držať pri návrhu vetranej strechy? Návod nám dáva norma STN 73 1901:2 z roku 2020 v Prílohe B, kde je detailne popísaný správny návrh vetrania a v tabuľkách B1 a B2 sú špecifikované vetracie prierezy v jednotlivých častiach strechy pre krytiny nepredstavujúce vysoký difúzny odpor (sem patria aj pálené škridly) a pre krytiny s vysokým difúznym odporom. Pre pálenú škridlu z toho potom vyplýva nasledujúce:
Podľa vyššie uvedenej normy je potom dôležité používať aj kontralaty s výškou minimálne 40 mm a pokiaľ je krokva dlhšia ako 10 metrov minimálne 60 mm. Táto výška nám zaručí správny vetrací prierez nielen pri odkvape, ale aj v celej strešnej ploche. Pozdĺž hrebeňa a nárožia je potom možné odvetranie pomocou jednotlivých vetracích škridiel, alebo u vybraných typov škridiel je možné použiť špeciálne doplnkové podhrebeňové vetracie škridly.
Pri odvode vzduchu pomocou vetracích škridiel je najdôležitejšie rešpektovať vetrací prierez konkrétnej vetracej škridle. Výrazne sa môžu líšiť a to nielen podľa výrobcu, ale aj podľa typu škridly. Rozhodne sa preto nemožno riadiť zjednodušením, že na 100 m² stačí 10 vetracích škridiel. Realita je taká, že spotreba na 10 vetracích škridlách ešte len začína a pokračuje až k hodnotám 42 kusov u niektorých typov škridiel. Navyše sa musí dodržiavať pravidlo o vzdialenosti krokiev. Z tohto dôvodu odporúčame pokladať vetracie škridly podľa typu vždy ako každý druhý alebo tretí v druhom rade pod hrebeňom a to isté aj pozdĺž nároží. Vetracie škridly sú potom na streche celkom dobre rozpoznateľné.
Neviditeľné vetranie
Pokiaľ požaduje zákazník „neviditeľné“ vetranie, je možné pri niektorých typoch škridiel použiť špeciálne podhrebeňové vetracie škridly. Na rozdiel od predchádzajúcich sa špeciálne posuvné vetracie podhrebeňové škridly používajú v celom prvom rade pozdĺž hrebeňa. Vetranie strechy je vďaka tomu rovnomerné a neobmedzené na jednotlivé vetracie prieduchy. Platí to ale len pri rešpektovaní pravidiel – napríklad iné rozstupy latovania ako pri škridlách v ploche. Nesprávne nalatovanie by mohlo funkciu vetrania eliminovať. Aj tak je montáž rýchlejšia ako u vetracích škridiel a navyše odpadá aj o pokládka vetracích pásov hrebeňa. Vytvorené líniové vetranie pozdĺž hrebeňa totiž potrebu jeho použitia odbúrava.
Navyše niektoré typy týchto doplnkových škridiel umožňujú posunutie až o 20 cm po spodnom rade škridiel, čím sa dá veľmi elegantne vyrovnať prípadné disproporcie v dĺžke krokvy a modulové krycie dĺžky škridiel – latovanie, napríklad TONDACH Contiton 12.
Samozrejme napríklad pri valbových strechách s krátkou dĺžkou hrebeňa (cca okolo 1 bm) je použitie vetracích podhrebeňových škridiel bezpredmetné, pretože pozdĺž nárožia je potrebné umiestnenie vetracích škriediel. To samozrejme platí aj pre akékoľvek nárožia.
Väčšia intenzita za nižšie náklady
Napriek tomu, že sú škridly na pripojenie hrebeňa aplikované po celej jeho dĺžke a je ich teda rozhodne viac ako vetracích škridlí, vychádza riešenie s nimi oveľa lacnejšie. Pri štandardnom spôsobe je nutné k cene samotných vetracích škridiel pripočítať aj medziľahlé základné škridly, vetrací pás a tiež zdĺhavejšiu pokládku. Úspora je tak jasná na prvý pohľad. Navyše vetracie prierezy škridiel podhrebeňových vetracích a škridiel vetracích sú väčšinou veľmi podobné, takže pri variante podhrebeňových získavame intenzívnejšie prevetranie za nižšie náklady.
Nesporné benefity vetracích škridiel na pripojenie hrebeňa ale nie sú z technického hľadiska nič platné pri nárožiach. Napriek tomu, že sa táto časť strechy odvetráva podľa rovnakých pravidiel ako hrebeň, z konštrukčných dôvodov tu možno využiť iba vetracie škridly a vetracie pásy.
Ďalším faktorom je aj estetika plochy strechy, kedy sa celistvosť nerozbíja výraznejšími doplnkovými prvkami, čo vetracie škridly u niektorých typov rozhodne sú.
Čítajte tiež: