vyhľadávanie
Dnes je 9.1.

Vyrovnávanie podláh v historickej budove s idiosynkratickou statikou

Zverejnené: 9. 1. 2025

Pri rekonštrukcii podlahy je v mnohých prípadoch potrebné vyrovnať výrazné nerovnosti a výlomy podkladu. Výsledkom je často vysoká hmotnosť na jednotku plochy. Vzhľadom na statiku je to ale veľká výzva, najmä pri renováciách a opravách historických budov.

Súčasný interiér Huchlerovej stodoly ponúka kancelárske a obytné priestory.

Vo švábskom mestečku Waiblingen neďaleko Stuttgartu môžete smerom do centra naraziť v bezprostrednej blízkosti historických hradieb na Huchlerovu stodolu, dlho chátrajúcu budovu zo 17. storočia. Táto budova bola prestavaná na kancelárske a obytné priestory. Renovačné opatrenia v existujúcich budovách často stavajú projektantov a remeselníkov pred nečakané výzvy. Obmedzená nosnosť alebo stavebná výška, prierazy a prevesené stropy musia byť kompenzované vhodnou konštrukciou podlahy. Výsledkom je často vysoká hmotnosť na jednotku plochy. To je vzhľadom na statiku veľkou prekážkou, najmä pri renovácii a obnove historických budov.

Renovácia schátranej stodoly začala postupne už v roku 2013. Základy budovy boli silne napadnuté množstvom rias a plesní. Z bezpečnostných dôvodov tak museli byť veľké časti budovy, kde hrozilo zrútenie, podoprené. Vtedy sa tiež prvýkrát ukázala najväčšia výzva prestavby: idiosynkratická statika. Historická drevená trámová konštrukcia, ktorá celú budovu podopierala, sa v priebehu storočí naklonila k južnej strane, smerom k priľahlej mestskej hradbe. „Nová koncepcia statiky bola nevyhnutná,” pripomína Zlatko Anolotivc, vedúci architekt štúdia Coast Architects. Okrem obnovy drevenej konštrukcie sa vychádzalo aj z nových prevádzkových zaťažení zodpovedajúcich využitiu ako kancelárskej a obytnej budovy. „Preto boli časti drevenej konštrukcie zosilnené oceľovými nosníkmi.”

Výrazné nerovnosti v konštrukcii podlahy

Po vhodnom zosilnení existujúcej drevenej konštrukcie bolo potrebné vyriešiť ďalší problém. „Východný štít 300 rokov starej pamiatkovo chránenej stodoly sa v priebehu rokov kvôli schátranej drevenej konštrukcii naklonil smerom k historickým mestským hradbám. Na jednotlivých podlažiach od západného štítu k východnému, teda po celej dĺžke domu, tak bol rozdiel v úrovni podlahy až 30 cm,“ uvádza Zlatko Antolotvic.

Podlaha pripravená pred aplikáciou vyrovnávacej malty UZIN SC 914 TURBO.
Podlaha pripravená pred aplikáciou vyrovnávacej malty UZIN SC 914 TURBO.

„Museli sme nájsť riešenie, ktoré by umožnilo vyrovnať tento obrovský výškový rozdiel bez veľkej mŕtvej váhy. V najvyššom bode budovy bolo obzvlášť dôležité realizovať minimálnu výšku konštrukcie, aby sa stratilo minimum výšky miestnosti. Okrem technických požiadaviek muselo byť spracovanie tiež rýchle a hospodárne.” Společnost Uzin navrhla konštrukciu podlahy ľahkou poterovou konštrukciou UZIN Turbolight-System®, pretože práve ti sa hľadí na každý gram zaťaženia stropu.

Každý gram zaťaženia stropu je ťažkou výzvou pre architektov

Technický poradca spoločnosti Uzin Michael Säle prišiel pri hľadaní vhodného výrobku pre podlahovú konštrukciu so systémom UZIN Turbolight System®. Jedná sa o ľahkú poterovú konštrukciu na vyrovnávanie drobných alebo značne rozdielnych nerovností a výlomov podkladu, ako aj na zhotovenie podkladov rýchlo pripravených na zakrytie pre všetky typy. povrchových krytín. Už z názvu je zrejmé, aké možnosti riešenia ponúka: plošné zaťaženie nosného podkladu je výrazne nižšie ako u bežných poterov a tiež doba do pripravenosti na pokládku sa skracuje približne o polovicu oproti suchým poterom. „Zvláštnymi prednosťami sú nízka montážna výška, nízka hmotnosť na jednotku plochy a rýchla dobru schnutia,” hovorí Säle.

Čerpadlo na potery veľmi zjednodušilo transport materiálu (predovšetkým ľahké vyrovnávacie malty  UZIN SC 914 TURBO). Práca prebiehala pomerne rýchlo a bez väčšej námahy.
Čerpadlo na potery veľmi zjednodušilo transport materiálu (predovšetkým ľahké vyrovnávacie malty UZIN SC 914 TURBO). Práca prebiehala pomerne rýchlo a bez väčšej námahy.

Kombinácia jednotlivých komponentov zložených z ľahkej vyrovnávacej malty UZIN SC 914 Turbo, renovačného rúna UZIN RR 201 a tenkého poteru UZIN NC 195 umožňuje rýchle a flexibilné vyrovnanie veľkých nerovností podlahy s extrémne nízkou hmotnosťou na jednotku plochy. Základom systému je ľahká vyrovnávacia malta, ktorá sa pružne prispôsobuje nerovnostiam podkladu a rovnomerne rozkladá zaťaženie na podklad alebo nosný strop a to aj v prípade výlomov. Druhou zložkou systému je sanačné rúno z vysoko ťahových dlhých sklenených vlákien. Tie sú fixované vodou rozpustným lepidlom, ktoré sa rozpustí, hneď ako je aplikovaná kompozitná vyrovnávacia hmota ako tretia zložka. V kombinácii s tenkou stierkovou hmotou tak výstužné vlákna tvoria vysoko pevný vláknitý kompozit, ktorý prispieva k vysokej nosnosti celého systému.

Rýchla ľahká vyrovnávacia malta UZIN SC 914 TURBO je vhodná pre zhotovenie vysoko tepelno-izolujúcich cementových podkladačských podkladov pre hrúbku vrstiev od 20 mm do 300 mm.
Rýchla ľahká vyrovnávacia malta UZIN SC 914 TURBO je vhodná pre zhotovenie vysoko tepelno-izolujúcich cementových podkladačských podkladov pre hrúbku vrstiev od 20 mm do 300 mm.

Riešenie vďaka Uzinu: 65 percent pôvodného predpokladu zaťaženia

Stavebný inžinier Martin Geiselhart pôvodne predpokladal vyrovnávací zásyp, ktorý vykazoval hmotnosť približne 400 kg/m³. „Ľahká vyrovnávacia malta má udávanú hmotnosť iba 260 kg/m³. To zodpovedá iba 65 % pôvodného predpokladu zaťaženia vyrovnávacej výplne,” hovorí Geiselhart. „Pre celú podlahovú konštrukciu to znamená zníženie hmotnosti až o 14 %.” Zo stavebno-technického hľadiska tak bolo rozhodnuté.

Vyrovnaná podlaha ľahkou maltou SC 914 pred zakrytím renovačným rúnom UZIN RR 201 a zaliatím nosnou vrstvou systému Turbolight – samorozlievacím tenkým poterom UZIN NC 195.
Vyrovnaná podlaha ľahkou maltou SC 914 pred zakrytím renovačným rúnom UZIN RR 201 a zaliatím nosnou vrstvou systému Turbolight – samorozlievacím tenkým poterom UZIN NC 195.

„Systém Turbolight® od spoločnosti Uzin spĺňal všetky vyššie uvedené požiadavky, akými sú možné vyrovnávacie výšky, nízka vlastná hmotnosť, rýchle a hospodárne spracovanie, čím nás presvedčil,” informuje o svojom rozhodnutí Antolovic. Vďaka veľmi nízkej výške konštrukcie bolo totiž možné dosiahnuť výšku stropu tesne pod 2,50 m. Pre Antolovica však systém UZIN Turbolight System® skrýval aj ďalšie výhody. „V porovnaní s obvyklými systémami, ako je vyrovnávací a izolačný podsyp v kombinácii s prefabrikovaným podkladom (drevotrieskové dosky, OSB dosky alebo sadrokartón), mal systém Turbolight tiež jasnú logistickú a časovú výhodu pri výstavbe: napríklad nebolo potrebné prácne dopravovať podkladové konštrukcie alebo dosky k jednotlivým podlažiam.” Antolovic bol taktiež prekvapený rýchlosťou spracovania. „Prostredníctvom čerpadla, prípadne manuálne vo vedrách podobne ako pri pokládke poteru, sa dopraví pripravený namiešaný materiál, ktorý je pochôdzny po jednom až dvoch dňoch. Ihneď je tak pripravený nosný minerálny podklad pod krytinu bez nutnosti ďalších príprav. To na nás urobilo veľký dojem. Nasledujúce remeslá tak mohli nadviazať veľmi rýchlo.”

V srdci starého mesta Waiblingen tak prebehla prestavba Huchlerovej stodoly bez problémov a v termíne. Vznikla tu ultramoderná obytná a kancelárska budova celkom s piatimi podlažiami. Vďaka technológii UZIN Turbolight-System bola nedávno rekonštruovaná tiež podlaha obradnej siene v Novom Jičíne alebo podlaha vo vile zo 60. rokov 20. storočia u jazera Tegernsee v Bavorských Alpách.

Čítajte tiež:

Autor: Kryštof Mareš
Foto: Archív UZIN
reklama

Nové

Vyrovnávanie podláh v historickej budove s idiosynkratickou statikou

Vyrovnávanie podláh v historickej budove s idiosynkratickou statikou

Zverejnené 9.1. Pri rekonštrukcii podlahy je v mnohých prípadoch potrebné vyrovnať výrazné nerovnosti a výlomy podkladu. Výsledkom je často vysoká hmotnosť na jednotku plochy. Vzhľadom na statiku je to ale veľká výzva, najmä pri renováciách a opravách historických… ísť na článok

Hasičská stanica Jirčany v tvare vidieckej stodoly

Hasičská stanica Jirčany v tvare vidieckej stodoly

Zverejnené 8.1. Hasičská stanica je navrhnutá tak, aby svojim tvarom a objemom pripomínala typológiu vidieckych stodôl. Jej obdĺžny tvar a sedlová strecha zároveň vytvárajú vizuálne prepojenie so základnou školou stojacou cez ulicu. Nachádza sa na obecných… ísť na článok

Krúpy alebo vietor? Pre pálené škridly Tondach žiaden problém!

Krúpy alebo vietor? Pre pálené škridly Tondach žiaden problém!

Zverejnené 7.1. Jedným z najnebezpečnejších prírodných javov sú búrky s krupobitím. Ročne je na našom území evidovaných asi 12 dní s krúpami s priemerom väčším ako 2 centimetre, ktoré sa môžu podpísať na kapotách áut a mohli by tiež výrazne poškodiť strechu. S… ísť na článok

reklama