Toyota urobila odvážny krok smerom k budúcnosti, ktorú si ešte pred pár rokmi málokto dokázal predstaviť. Spoločnosť sa rozhodla postaviť na úpätí hory Fudži vlastné smart mesto, ktoré má byť nielen ukážkou technologických inovácií, ale aj živým laboratóriom budúcnosti, kde sa budú testovať nové spôsoby ľudského spolužitia s robotmi a šikovnými technológiami.
Vo Woven City budú roboti ako doma
Názov Woven City, čo v preklade znamená "pretkané mesto," odkazuje na korene Toyoty, ktorej zakladateľ Sakiči Tojoda vynašiel automatický tkací stroj, ktorý uľahčil ľuďom prácu. Odkaz tkania sa premieta aj do usporiadania samotného mesta, v ktorom sa prelínajú rôzne formy dopravy – od chôdze až po autonómne vozidlá [1]. V meste sa budú nachádzať tri typy ulíc prepojených na úrovni terénu. Jedna bude vyhradená pre autonómne riadenie, ďalšia pre chodcov a tretia pre chodcov s vozidlami pre osobnú mobilitu (napríklad kolesá). Projekt mesta má stáť celkom 8 miliárd libier (10,13 miliardy dolárov) a podľa denníka Express by sa prví obyvatelia mali nasťahovať do konca roku 2024 [2]. Postupne by tu malo žiť až 2000 obyvateľov, vrátane zamestnancov Toyoty, vedcov a ich rodín.
Smart mesto sa prispôsobí potrebám svojich obyvateľov
Infraštruktúra prototypového mesta budúcnosti bude úplne integrovaná so šikovnými technológiami. Woven City teda bude ekologické, autonómne a energeticky samostatné mesto [3]. Všetko od dopravy po energetickú sieť bude optimalizované pre maximálnu efektivitu a udržateľnosť. Roboti tu nebudú len kuriozitou, ale skutočnými pomocníkmi pre miestnych obyvateľov. Autonómni roboti budú doručovať zásielky, starať sa o zeleň a dokonca pomáhať pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Domy budú vybavené najmodernejšími šikovnými zariadeniami, ktoré budú schopné sa učiť zo správania obyvateľov a prispôsobovať sa ich potrebám. Mesto bude fungovať na základe obnoviteľných zdrojov energie, čím sa Toyota snaží demonštrovať možnosti udržateľného rozvoja. Za inovatívnym projektom stojí renomovaný architekt Bjarke Ingels, ktorého rukopis sa odráža v tak ikonických stavbách, ako je nová veža World Trade Center v New Yorku, fascinujúci Lego House v Dánsku alebo futuristický kampus Google Mountain View v Kalifornii [4].
Stane sa Woven City inšpiráciou aj pre budúce mestá alebo ostane len fascinujúcou ukážkou technologických možností? Odpoveď má dať až čas. Jedno je však isté: Toyota týmto projektom nastavuje našej súčasnosti zrkadlo a odhaľuje, kam až nás môžu technológie zaviesť.
Zdroje:
[1] www.woven-city.global Oficiálny web Woven City
[2] www.toyotanews.eu IToyota zahájila výstavbu mesta Woven City. Online. Toyota News. 2021.
[3] interestingengineering.com McFADEN, Christopher. ‘Living laboratory’: Japan’s ‘Woven City’ to get 1st residents — Toyota. Online. Interesting Engeneering. 2024
[4] www.japan-cars.cz Toyota postaví pod horou Fuji vodíkové město budoucnosti. Online. Japan Cars. 2020.
[5] www.hybrid.cz Toyota pod horou Fuji postaví bezemisní město budoucnosti. Online. Hybrid. 2020.
Čítajte tiež: