Veľké uplatnenie nachádzajú aj v súkromnom sektore pre zálohovanie rodinných domov a športových objektov. V prípade výpadku elektrického prúdu automaticky naskočí a sami sa pripoja. Môžete ich pohodlne riadiť a sledovať na diaľku pomocou mobilného telefónu.
Elektrocentrála je nevyhnutným pomocníkom všade, kde nie je prístup k elektrickej sieti, ale tiež má svoje uplatnenie ako záložný zdroj energie v nemocniciach, vo firmách, vo výťahových systémoch či v súkromných objektoch, kde by trvalejší výpadok prúdu znamenal významný problém. Záložné generátory MEDVED sú vybavené elektrickým štartom bez obsluhy, ktorý zaisťuje moderná automatická jednotka AT207. Tá v prípade výpadku elektrickej energie počas niekoľkých sekúnd vyhodnotí situáciu a prepojí zdroj energie.
Ako automatický štart AT207 funguje?
Záložná elektrocentrála s automatickou jednotkou je pripojená k hlavnému rozvádzači alebo záložnému elektrickému okruhu a zostáva pasívna v prípade, že dodávka elektrickej energie je zaistená štandardnou distribučnou sieťou. V momente, keď dôjde k výpadku dodávky energie zo siete, automatická jednotka vyhodnotí, či sa jedná o výpadok trvalejšieho charakteru, a nie iba o kolísanie siete, a naštartuje benzínový generátor. Po tom, čo sa zahreje a ustáli sa výstupné napätie, odpojí pomocou mechanických stykačov objekt alebo okruh od distribučnej siete a pripojí elektrocentrálu. Tento proces sa odohrá v priebehu cca 20-30 sekúnd od výpadku siete. Po obnovení dodávky energie prebehne celý proces v opačnom slede. Inteligentná jednotka vyhodnotí stabilitu štandardnej siete, odpojí generátor a pripojí objekt k sieti. Po dochladení generátora ho vypne. Vďaka automatike sa energia z elektrocentrály nemôže dostať späť do elektrorozvodnej siete, jedná sa o bezpečnú metódu, pri ktorej nehrozí úraz. Záložný zdroj je možné prevádzkovať v automatickom alebo manuálnom režime.
Spoľahlivosť a pripravenosť systému
Na to, aby elektrocentrála dokázala v prípade výpadku spoľahlivo zareagovať a nenastal zákon schválnosti, je celý systém vybavený pravidelnými profylaktickými štarty, ktoré strážia pripravenosť systému a overujú, že je zariadenie funkčné a pripravené k štartu. Skúšobné štarty spravidla s týždennou periódou zabezpečujú pravidelné zahriatie motora, oleja a dobitie akumulátora. Ak je systém vybavený GSM modulom, je možné aktuálny stav záložného zdroja aj distribučnej siete sledovať pomocou inteligentného mobilného telefónu, a to buď formou SMS správ alebo mobilnej aplikácie. Tá navyše umožňuje záložný zdroj na diaľku ovládať, tzn. štartovať, pripájať a opäť vypínať. Spoločnosť MEDVED ponúka rad pokročilého príslušenstva vo forme kontinuálneho sledovania stavu paliva s výstupom do GSM, súbežné spínanie ventilátora pre ventiláciu a odvod spalín z uzavretého priestoru, veľkokapacitných nádrží paliva alebo pružného výfukového potrubia.
Automatická jednotka 207 je v súčasnosti najpokročilejší jednotka na trhu, je vybavená prehľadným displejom a komunikuje s obsluhou v českom jazyku. Okrem toho poskytuje dôležité informácie, napríklad o napätí v sieti, prúdu a stavu batérie.
Regulácia výstupného napätia
Ak budete pripájať objekty a spotrebiče, ktoré sú citlivé na kolísanie napätia, ako je napríklad jemná elektronika, UPSky, meracie prístroje, počítače či náradie s elektronickou kontrolou vstupného napätia, vyberte elektrocentrálu s elektronickou reguláciou výstupného napätia AVR, vďaka ktorej kolísanie výstupného napätia zostane v rozsahu ± 2 % a nedôjde tak k zlyhaniu či poškodeniu spotrebiča. Pre zálohovanie čerpadiel, motorov a odporových spotrebičov vám postačí štandardná kapacitná regulácia napätia CCL.
Jednofázové a trojfázové elektrocentrály s ATS
O tom, či zaobstarať jednofázovú alebo trojfázovú elektrocentrálu, rozhodne spôsob zapojenia a napájania vášho objektu alebo okruhu. Výkon jednofázových záložných generátorov MEDVED radu Arctos sa pohybuje od 5 do 18 kVA, zatiaľ čo trojfázové elektrocentrály s ATS radu Grizzli majú výkon od 5 do 25 kVA. Elektrocentrály sa opierajú o výkonné benzínové motory značiek Honda, Briggs alebo Vanguard, ktorých výkon je vždy vyšší ako výkon alternátora a celý systém je teda vhodne dimenzovaný pre zaistenie dodávky deklarovaného výkonu. Výrobca používa výhradne značkové komponenty a kvalitné alternátory značky Linz.
Obstaranie a zapojenie záložného zdroja
S výberom vhodného modelu záložného zdroja vám pomôže odborná konzultácia s aplikačným technikom a vhodne zvolený výkon môže overiť aj nezáväzný test priamo u zákazníka. Zapojenie záložného generátora zaberie preškolenej osobe cca 20-30 minút a následná obsluha je už veľmi jednoduchá. Elektrocentrály MEDVED s ATS sa ľahko udržujú a vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti sa s nimi tiež ľahko manipuluje.
Pri nákupe u autorizovaného predajca Manek stavebné stroje je súčasťou dodávky technická podpora pri inštalácii, autorizovaný servis a 10 % zľavy na pozáručný servis. Predajca vám pomôže s výberom vhodného záložného zdroja aj v prípade atypických požiadaviek.