Bioklimatická pergola ARTOSI
vyhľadávanie
Dnes je 4.4.

Zo skladiska vznikol obytný priestor. Ako prebiehala rekonštrukcia podlahy v podkroví vily

Zverejnené: 9. 2. 2021

V obci Roztoky v severnom susedstve hlavného mesta a na ľavom brehu Vltavy prebehla rekonštrukcia, v rámci ktorej z pôvodného úložiska vecí vznikol v priestoroch tretieho nadzemného podlažia plnohodnotný obytný priestor. Naša redakcia dostala pozvánku na prehliadku realizácie u nás doteraz málo objavenej tekutej tepelnej izolácie v kombinácii s ľahčeným betónom.

Podkrovné priestory vily po vyprataní a oprave pôvodného doskového záklopu. (Foto: Peter Juráš)

Po vyprataní priestorov bol najprv čiastočne demontovaný a opravený pôvodný doskový záklop (viď úvodný obrázok), na ktorý bol aplikovaný tekutý polystyrén. Ten má tú výhodu, že všetky prekážky a technologické cesty a prestupy jednoducho obtečie a dokonale odizoluje. Vzniknutá tepelnoizolačná vrstva je jednoliata a dokonale rovná. Realizácia tejto izolácie je navyše veľmi čistá, rýchla, presná a priestorovo nenáročná.

Investor sa pri realizácií rozhodol použiť variant vyrábajúci sa z kombinácie nového a recyklovaného polystyrénu1) . Tá dosahuje λ = 0,0444 W/(mK) a dovoľuje plošné zaťaženie až 16 kN/m². Podobné hodnoty deklarujú technické listy hojne používaného podlahového expandovaného polystyrénu. Pri „kusovej“ izolácii je však potrebné počítať s tým, že parametre platia pre jednoliate homogénne vrstvy bezo škár a vzduchových medzier, ktoré vznikajú pri použití dosiek a ich odrezkov nielen na „rovných“ plochách, ale hlavne v miestach detailov (rohy, kúty, rozvody sietí TZB a podobne).

Tekutý polystyrén má výhodu v tom, že obtečie všetky prekážky a vyrovná prípadné nerovnosti. (foto: Peter Juráš)
Tekutý polystyrén má výhodu v tom, že obtečie všetky prekážky a vyrovná prípadné nerovnosti. (foto: Peter Juráš)

Odlišnosťou od bežného podlahového EPS je aj rozmerová stabilita a možnosť montáže v sklonoch či na nerovný podklad. Doba schnutia tekutého polystyrénu je maximálne 48 hodín (je možné ju urýchliť aplikáciou akcelerátoru a skrátiť na 12 hodín, poznámka redakcie). Počas tejto doby je nevyhnutne potrebné nechať hmotu riadne preschnúť.

Ochrana pred hlukom

Je zrejmé, že tepelná izolácia nebola v tejto aplikácii, kedy sa jedná o oddelenie dvoch budúcich temperovaných miestností, prvoradá a zásadná. Dôležitejšie je, v súvislosti so zmenou užívania popisovaného podkrovného priestoru, kročajová izolácia a izolácia zvuková. Investor skrátka hľadal riešenie, aby sa predmetné susediace poschodia navzájom nerušili hlukom, vrátane hluku, ktorý preniká do spodného poschodia pri chôdzi či pri pohybe nábytku a iných predmetov po podlahe v podkroví.

Roznášajúca vrstva z ľahčeného betónu

Kompletné teleso konštrukcie zavŕšil po aplikácii liateho polystyrénu na hornej, podlahovej strane ľahký tzv. „porbeton" triedy LC 12/13 s pevnosťou v tlaku min. 12 MPa a keramickým kamenivom ø4 mm. Ide o materiál určený pre odľahčené výplňové potery s tepelnoizolačným účinkom a požiarnou odolnosťou. Porbeton sa všeobecne používa aj na vyrovnanie vodorovných konštrukcií (podlahy, stropy) a na stavebné účely, napr. zásypy klenieb, výplne stavebných dutín, spevnenie plôch, tiež ako ochrana inžinierskych sietí atď. V porovnaní s liatym polystyrénom však dosahuje horších hodnôt v oblasti zníženia kročajového hluku.

Výsledná celoplošná celistvosť spodnej tepelnoizolačnej vrstvy (Thermowhite) a rovnako tak aj vrchnej vrstvy (Baumit Porbeton) je riešením s najvyšším potenciálom kvalitného zvukového oddelenia oboch obytných priestorov nad sebou. Na povrch Porbetonu budú ešte aplikované podlahové krytiny vrátane dlažby v kúpeľni.

Aplikácia ľahkého betónu, ktorý bude tvoriť roznášajúcu vrstvu podlahy. (foto: Jiří Hejhálek)
Aplikácia ľahkého betónu, ktorý bude tvoriť roznášajúcu vrstvu podlahy. (foto: Jiří Hejhálek)

Poznatky z realizácie

Naša redakcia mala možnosť krátko nahliadnuť do procesu popisovanej realizácie. V čase našej návštevy bola už položená a vytvrdená termoizolačná polystyrénová vrstva, na ktorej po prekrytí priesvitnou PE fóliou práve prebiehala pokládka Porbetonu.

Porbeton, ktorý je distribuovaný vo vreciach, sa pred aplikáciou zmieša s vodou a pneumatickým hadicovým dopravníkom dopraví na miesto určenia. Ukazuje to sprievodná fotodokumentácia. Vlastná pokládka porbetonu je veľmi rýchla. Čerstvý mokrý porbeton, dopravený hadicovým dopravníkom na miesto určenia, sa pomocou ubíjadla a ručnej sťahovacej lišty roznesie po podlahe v požadovanej hrúbke a najmä potom do požadovanej roviny. Aj napriek drobnej ťažkosti pneumatického dopravníka bola táto podlaha realizovaná za cca 5 až 6 hodín.

Záver

Realizácia nového podkrovného bytu vo vile v Roztokoch bola ďalšou ukážkou nielen doteraz málo objavenej tekutej tepelnej izolácie, ale zároveň ľahkého betónu triedy LC 12/13 pre prípravu ľahčeného výplňového poteru. Ten vedľa toho, že má podobný spôsob aplikácie (pomocou hadicového dopravníka od miešačky k miestu realizácie), sa tiež vyznačuje vysokou rýchlosťou realizácie. Skúsenosti ukazujú, že v stavebníctve je kľúčová nielen rýchlosť realizácie, ale aj „jednoduchosť" aplikácie. Len to zaručí, že investor bez nákladov na práce navyše dostane to, čo si skutočne objednal.

Redakcia ďakuje za pozvanie a trpezlivosť pri kladení otázok.

1) Liaty polystyrén je zmes polystyrénových guľôčok a spojiva. V závislosti na množstve spojiva a pôvode guľôčok (recyklované alebo nové) je vyrábaný v niekoľkých variantoch líšiacich sa tepelnou vodivosťou a mechanickými vlastnosťami (dovolené zaťaženie).

Súvisiace články:

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Viď popisky
reklama

Nové

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Zverejnené 2.4. Investícia do slnečných kolektorov môže byť výhodná v závislosti od niekoľkých faktorov. Oplatí sa investovať, hlavne ak máte vysoké náklady na energiu, dostatočný slnečný svit a nevadí vám, že návratnosť je niekoľko rokov. V každej krajine je… ísť na článok

Obecný dom v Rudimove

Obecný dom v Rudimove

Zverejnené 4.4. Obecný dom v Rudimove vyrástol na mieste svojho predchodcu. Prevádzkovo a technicky nevyhovujúcu stavbu nahradil funkčný objekt ponúkajúci potrebné zázemie pre spoločenský život a potrebnú administratívu malej dediny v Bielych Karpatoch. ísť na článok

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Zverejnené 3.4. V Česku sa s novými stanicami doslova roztrhlo vrece. Po modernizácii pražskej hlavnej stanice či plzenskej stanice prichádza na rad Brno. Druhé najväčšie mesto Českej republiky sa tak konečne dočká nového dopravného srdca, ktoré spojí rýchle… ísť na článok

reklama