Zhodnoťte stupeň poškodenia
Spôsob renovácie sa odvíja od stupňa poškodenia a opotrebovania dverí. V podstate existujú dve možnosti renovácie dverí: tapetou alebo fóliou, prípadne klasicky pomocou náteru. Oba prípady vyžadujú aspoň minimum zručnosti a času. Pozor ale na to, že renováciou riešime len vonkajšiu vrstvu dverí. Konštrukcia dverí ostáva pôvodná. Čím staršie sú dvere, tým rýchlejšie ich vnútorná konštrukcia stráca úžitkové vlastnosti, ako je mechanická odolnosť či izolácia hluku. Je teda potrebné zvážiť pre a proti, kedy sa do renovácie pustiť a kedy by bolo vhodnejšie investovať do nových interiérových dverí.
Zázračné retušovacie fixky
Než sa pustíte do renovácie v pravom slova zmysle, ešte chvíľu počkajte. Na dvere dyhované alebo laminátové, ktoré majú len drobné odreniny alebo nepatrné defekty, často postačí aplikovať len stolársky vosk v požadovanej farbe alebo špeciálne retušovacie fixky, ktoré bežne nájdete v klasickom hobby markete. Tyčinka z tvrdého taviteľného vosku umožňuje jednoducho zakryť či opraviť drobné nedokonalosti na povrchu dverí i podláh. Retušovacie tyčinky sa dnes vyrábajú v mnohých odtieňoch a jedna vás vyjde na necelé 2 eurá. Fixky možno použiť aj na zárubne alebo okenné rámy.
Renovácia tapetou či fóliou
Renovácia dverí tapetou alebo fóliou je pomerne rýchla, ale pozor na dôkladnosť prevedenia, aby výsledok nepôsobil lacno alebo umelo. Celý princíp tejto renovácie spočíva v potiahnutí dverí špeciálnou fóliou (alebo tapetou). Dverové fólie sú vyrábané priamo na účel renovácie dverí a sú obľúbené pre pomer nízkej ceny a výsledného efektu. Za samolepiacu fóliu v štandardizovanom rozmere dverí dnes zaplatíte niečo okolo 10 eur. Podobne poslúži aj klasická samolepiaca tapeta. Pri nej ale existuje riziko, že nebude na povrchu dverí držať. Dnes nájdete v špecializovaných obchodoch alebo na internete veľké množstvo druhov a motívov fólií na dvere. Stačí si len vybrať. Medzi najpopulárnejšie patria dekory v imitácii dreva.
Renovácia náterom
Ďalším variantom je renovácia dverí pomocou náteru. Tento spôsob znovunavrátenia pekného vzhľadu dverám je o niečo drahší, náročnejší na čas a zručnosť, ale výsledok je prirodzený. Začnite odmontovaním kľučky a kovania. Následne sa zbavte pôvodného náteru, či už pomocou brúsneho papiera alebo brúsky. Laku sa zbavíte tiež pomocou špachtle a teplovzdušnej pištole. Namierte pištoľ na lak, ktorý sa v danom mieste zahreje, vďaka čomu ho potom ľahko zoškrabnete kovovou špachtľou.
Po odstránení pôvodného náteru je potrebné dvere starostlivo odmastiť a očistiť od špiny a všetkého prachu. Ak sa na vašich dverách objavujú ryhy a škrabance, nezabudnite ich vyplniť dostatočným množstvom truhlárskeho tmelu. Ten sa dá buď kúpiť v obchode, alebo si ho môžeme vyrobiť sami doma. Postačí spolu zmiešať syntetickú živicu a prachové piliny. Prečnievajúce kúsky tmelu potom obrúste elektrickou brúskou. Brúsku je vhodné použiť na celú plochu dverí, čím si ich povrch pripravíte na farbenie.
Záverečnou fázou renovácie dverí je pochopiteľne ich natretie vybranou farbou. Všeobecne sa odporúča vykonávať náter dvakrát, pričom druhý náter je dobré viesť v protismere. Tým je zaistený rovnomerný a pekný náter. Podobne ako u renovácie parkiet, je potrebné aj pri dverách nechať farbu dôkladne preschnúť. Riaďte sa pokynmi uvedenými na zakúpenej farbe. Po zaschnutí farby môžete na dvere pre lepší efekt ešte naniesť lak. Podobným spôsobom možno renovovať aj vstupné drevené dvere. U nich ešte nezabudnite po riadnom zaschnutí farby na ľahké prebrúsenie a následne náter povrchovou farbou, ktorá dvere ochráni pred poveternostnými vplyvmi.
Obklad kovovej zárubne
Ak vás nenadchla ani jedna z ponúkaných možností renovácie dverí, máme pre vás ešte jeden špeciálny tip. Cenovo najnákladnejšom, ale zato veľmi elegantným riešením, je takzvaný obklad kovovej čiže oceľovej zárubne (OKZ) spolu s novými dverami. Ide v podstate o drevené obložky, ktoré sa montujú priamo na oceľovú zárubňu. V tomto prípade nie je potrebné staré futrá vybúrať.