Už dávno pred epidémiou koronavírusu boli Slováci milovníkmi chát a chalút, tohtoročná pandémia a obmedzenia s ňou spojené však túto tuzemskú záľubu ešte oživili. Podľa Raiffeisen stavebnej sporiteľne sa tento rok záujem o chaty a chalupy medziročne zdvihol o 13 percent (údaje sú z ČR).
Projekt Atlas cien, ktorý monitoruje dáta z katastrálnych úradov, sledoval, že tento rok v júni sa rekreačných nehnuteľností predalo skoro o polovicu viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Značný dopyt po chatách a chalupách zaznamenali aj inzertné portály.
Či už ste si svoju prvú chatu zaobstarali práve tento rok, alebo ste už skúsenými chatármi, pravdepodobne na vás v nadchádzajúcich týždňoch čakajú práce spojené so zazimovaním. To, ako starostlivo svoju nehnuteľnosť na zimu pripravíte, rozhodne o tom, či sa na jar vrátite do útulného a čistého víkendového útočiska, alebo do vymrznutého, plesnivého a škodcami presiaknutého priestoru.
Dôsledná kontrola a príprava
Prvým krokom k zazimovaniu býva dôkladná obhliadka stavu objektu, predovšetkým strechy. Hľadajte prípadné netesnosti, kadiaľ by mohlo zatekať do interiéru, tiež zhodnoťte celkový stav nehnuteľnosti. Hlavne v horských oblastiach môže strecha čeliť náporu snehu. Kvôli riziku jeho zadržiavania na streche alebo poškodenia snehom padajúcim zo strechy sa na chatách pred zimou často odstraňujú odkvapy.
Ak rýny naopak ponecháte, nezabudnite ich dôkladne vyčistiť od napadaného lístia a ďalších nečistôt, aby v nich nezostávala voda z dažďov a roztopeného snehu, ktorá by mohla zmrznúť a odkvapy tak poškodiť. Ak máte v chate krb, vyčistite komín, skontrolujte jeho oplechovanie a prikryte ho, aby do neho nezatekalo.
Zabezpečenie dverí, brány aj okien
Starostlivú prehliadku a prípadnú údržbu si zaslúžia tiež okná a dvere chaty - oboje by malo dobre tesniť. Ak ste novými majiteľmi chaty a zazimovanie vykonávate prvýkrát, nezabudnite ani na dôkladné zabezpečenie. Cez zimu opustené rekreačné objekty sú tradične veľkými lákadlami pre zlodejov.
Opýtali sme sa na radu odborníka, Petra Přichystala: „Základom sú kvalitné vstupné dvere, ktoré spĺňajú aspoň tretiu či štvrtú bezpečnostnú triedu. Je vhodné zvoliť model s viacbodovým uzamykaním. Podceňovať by sa nemal ani vstup do garáže. Riešením je v tomto prípade nadobudnutie kvalitných brán, ktorých prevodovka dovedie zabrániť nechcenému zdvihnutie. Pri bránach možno zároveň kombinovať mechanické zarážky s rôznymi elektrickými prvkami."
Rozhodne ale zabezpečte aj okná, ktoré sú často ešte zraniteľnejšie. „Sklá okien sa oplatí vybaviť mrežami či bezpečnostnou fóliou, ktorá zabráni ich rozbitiu. Pomôžu ale tiež napríklad predokenné rolety. Tie sú totiž vybavené špeciálnymi pružinami, ktoré zabraňujú mechanické zdvihnutie a držia lamely v jednej rovine," dodáva Přichystal.
Vlhkosť, nepriateľ číslo jeden
Veľké škody na budove môže napáchať aj vodná para, ktorá za určitých podmienok kondenzuje v konštrukčnom murive pri vonkajšom oteplení. Pri zaviatí snehom môže vlhkosťou trpieť aj vonkajšia fasáda budovy. Ako prevencia poslúži, okrem odhrabania snehu, napríklad prichytenie nopovej fólie okolo obvodových stien. Tento zákrok zabráni kontaktu fasády so snehom a dopraje jej odvetrávanie. Vnútri chaty sa potom odporúča odstaviť od stien nábytok, aby za ním nevznikala pleseň. Vhodné je tiež odviezť všetky lôžkoviny a bytový textil, ktorý by mohol naťahovať vlhkosť.
Optimálnu obranu proti mrazu a vlhkosti potom predstavuje temperovanie, teda kontinuálne vykurovanie objektu tak, aby nevymŕzal. U chát, v ktorých sa počas celej zimy neplánujete zdržiavať, stačí temperovať na približne 5 ° C. To síce vyžaduje určité náklady, avšak disponuje potenciálom zabrániť škodám, ktoré môžu vo výsledku prísť ešte drahšie. Na vykurovanie môžete zvoliť zo širokej škály rôznych zariadení, podľa finančných možností aj dostupnosti zdrojov, od vykurovania elektrickými špirálami s termostatom cez kúrenie plynom až po automatické kotle na pelety či tepelné čerpadlá.
Otvorené špajze, odpojené spotrebiče
Pred tým, než finálne otočíte kľúčom a necháte svoju chatu cez zimu odpočívať, odvezte z nej všetky potraviny, aby nelákali hlodavce. Aby sa vám myši nezabývali v skriniach, je dobré nechať ich otvorené - hlodavce totiž preferujú úkryt v tme. Samozrejmosťou je tiež odpojenie elektrických spotrebičov, pričom tie menšie prenosné si radšej odvezte, nech minimalizujete možné straty pri vlámaní.
Občasná návšteva
Znížiť jej riziká môžete rôznymi spôsobmi, ktoré sú popísané vyššie. Často však postačí sa v nepravidelných intervaloch v blízkosti chaty objaviť, napríklad kvôli odhrabaniu snehu či iba kvôli vizuálnej kontrole. „Užívateľ tak má nielen prehľad o aktuálnom stave budovy a jej okolia, svojou prítomnosťou môže odradiť tiež nepozvaných hostí. Táto ničotná investícia sa tak vo finále môže maximálne vyplatiť," uzatvára Přichystal.
Súvisiace články: