Vysírenie skleníku
V skleníkoch môže prezimovať mnoho rôznych škodcov aj chorôb. Najjednoduchším spôsobom, ako sa škodcov zbaviť, je dezinfekcia pomocou sírneho knôtu. Množstvo knôtov pre konkrétnu veľkosť skleníka spravidla určuje ich výrobcu. Knôt zavesíte na drôt a zapálite ho. „Po zapálení knôtu skleník okamžite opustite, pri horení sa uvoľňuje oxid siričitý, ktorý je zdraviu škodlivý. Skleník uzavrite a dym z knôtu nechajte pôsobiť aspoň 2 hodiny. Oxid siričitý ničí škodlivé mikroorganizmy, plesne i rôznych škodcov. Po dvoch hodinách skleník starostlivo vyvetrajte," upozorňuje Petr Tichý, špecialista obchodnej siete špecializovanej na záhradné produkty.
Využitie octovej vody
Ak nechcete skleník z nejakého dôvodu vysíriť, aspoň zvnútra dôkladne umyte výplne okien aj konštrukciu octovou vodou. Ocot funguje ako ekologický umývací prostriedok a rozpúšťa nečistoty, zároveň pôsobí ako dezinfekcia. Čisté výplne okien v skleníku zároveň podporia rast rastlín.
Ak v skleníku používate pestovateľské nádoby, ako sú kvetináče a hrantíky, umyte ich takisto octovou vodou, nezabudnite ani na zálievkové vaničky pod kultivačnými nádobami.
Príprava pôdy
Zeminu vydezinfikujete primiešaním dusíkatého vápna. Pred jeho použitím pôdu prekyprite a zbavte zvyšku rastlín. Dusíkaté vápno ľahko zapracujte do zeminy a zalejte. Spoľahlivo zlikviduje vajíčka škodcov, semená rôznych burín, baktérie a spóry húb a plesní. Použiť ich ale musíte včas, najmenej 2 až 3 týždne pred siatím či výsadbou.
„Pred samotným siatím pôdu prihnojte. Nie je potrebné používať nejakú chémiu, bohato postačí kompost alebo hnoj. Zdravá pôda by mala držať hrudkovitú štruktúru, pokiaľ sa po rokoch začala meniť na prach, je potrebné ju vymeniť,“ uzatvára tému Tichý.