Pokiaľ je strecha dobre navrhnutá a udržiavaná, sneh sám o sebe nepredstavuje problém. Problémy začínajú až vtedy, keď sa sneh začne pohybovať, čo môže poškodiť rôzne prvky na streche. Nebezpečné môže byť aj to, keď sneh spadne na chodcov, autá alebo prístrešky.
Ako začať? Teória a mapa
Začnite s mapou snehových oblastí. Tá delí regióny podľa nadmorskej výšky a podľa očakávanej snehovej záťaže. V kombinácii so sklonom strechy je možné určiť, aké protisnehové opatrenia sú potrebné. Tieto informácie nájdete aj v technických normách. A kedy je najlepší čas začať so snehovým opatrením? Už pri tvorbe projektovej dokumentácie. Avšak pokiaľ to nie je súčasťou projektu, KM Beta má k dispozícii snehovú schému, ktorá určuje, v akom rozsahu a kde budú protisnehové prvky umiestnené.
Ako zabrániť pohybu snehu?
Základom je použitie protisnehových opatrení, ktoré majú za úlohu zabrániť pohybu snehu po streche. Pri betónových škridlách KM Beta, napríklad rady Beta a Hodonka, majú protisnehové škridly tvarovaný prstenec alebo sa tiež používajú kovové háky na základné strešné škridly. Nespornou výhodou strešnej krytiny KM Beta je extrémna mrazuvzdornosť a vysoká odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Na jej funkčné vlastnosti je poskytovaná záruka 50 rokov.
Pri úvahe o počte a rozmiestnení protisnehových škridiel je potrebné brať do úvahy rôzne detaily, ako je sklon strechy alebo vystupujúce prvky (komíny, antény, digestory). Pomôže vám aj výpočtové oddelenie KM Beta, ktoré zohľadní všetky špecifické detaily. Napríklad oblasti okolo komínov, digestorov alebo antén, kde musia byť snehové opatrenia posilnené. Častou chybou býva inštalácia protisnehových škridiel iba na spodnú časť strechy alebo do jedného až dvoch radov. Tým sa problém nielen nevyrieši, ale môže to spôsobiť ešte väčšie škody. Preto je potrebné, aby protisnehové škridly pokrývali celú plochu strechy.
Pre ešte väčšiu ochranu je možné použiť protisnehové zábrany ako mreže alebo guľatiny. Tieto prvky sú obvykle využívané na strechách v oblastiach vo vyššej kategórii snehovej záťaže, ale môžu pomôcť aj v nižšej kategórii. Umiestňujú sa predovšetkým nad vchodmi, balkónmi alebo v smere komunikácie.
V prípade zrealizovaných striech…
Riešenie má aj situácia, kedy chcete pridať protisnehové opatrenia na už hotové strechy. To sa obvykle rieši inštaláciou protisnehových hákov. Tieto háky by mali byť umiestnené podľa schémy, ktorú nájdete v technickej príručke KM Beta, definujúcej počet a rozmiestnenie. Najmä pri starších stavbách je vhodné nechať strešnú konštrukciu skontrolovať statikom.
A cena?
To každého vždy zaujíma. V prípade KM Beta je možné cenu zistiť ľahko a zadarmo. Stačí navštíviť ich webovú stránku a v sekcii Kalkulačka materiálu vybrať možnosť Kalkulácie podľa projektu. Po nahratí dostanete pár spresňujúcich informácií o stavbe a do piatich pracovných dní nezáväznú ponuku s rozpisom materiálu. Platí, že čím sú informácie úplnejšie, tým presnejšiu kalkuláciu získate.
Čítajte tiež: