Znížte mieru opotrebovania rukavíc
Každá profesia si vyžaduje konkrétny typ pracovných rukavíc. Čím kvalitnejšie pracovné rukavice, tým lepšia ochrana rúk. Preto by nás mrzelo, ak by sme drahšie rukavice museli po pár zmenách odhodiť do koša. Naučme sa rukavice po každej práci očistiť a vhodne ich skladovať a určite s nami zažijú veľa pracovných projektov.
Udržujte rukavice v čistote
Udržiavanie pracovného oblečenia a iných ochranných pomôcok v bezchybnom stave by malo byť súčasťou zdravej pracovnej morálky. Aj o pracovné rukavice sa treba vhodne starať.
Nečistoty, oleje, prach môžu vplyvom času narušiť ich kvalitu, preto je vhodné všetky rukavice, ktoré nie sú jednorazové ako gumené rukavice, po pracovnom dni vyčistiť a nechať dobre uschnúť.
Pracovné rukavice môžu byť zvnútra po používaní vlhké. Naučte sa ich niekde prevesiť a nechať vyschnúť, prípadne uložiť na poličku tak, aby vedeli rovnomerne preschnúť.
Ako na kožené rukavice
Kožené rukavice nikdy nenechávajte na priamom slnku, mohli by popraskať. Ak ich budete pravidelne čistiť jemnou kefou a prírodným mydlom, presvedčíte sa, že sú spomedzi všetkých pracovných rukavíc najvhodnejšie na vykonávanie ťažkých prác.
Sú veľmi odolné aj voči vysokým teplotám a majú dlhú životnosť. Rukavice po vyčistení nechajte položené na rovnom povrchu a z času na čas ich v ruke ponaťahujte.
Látkové rukavice
Bavlnené rukavice, ktoré bežne používate napríklad pri práci v záhrade, je tiež vhodné po každom použití vyčistiť. Nebojte sa ich hodiť do práčky na nižšie teploty, nerozumejú si jedine so sušičkou, kde by sa mohli zmrštiť.
Syntetické rukavice môžete tiež prať v práčke v studenej vode, prípadne v umývadle. Nepoužívajte však bielidlá ani rozpúšťadlá, zmenili by farbu. Rukavice sušte na vzduchu.
Máčané pracovné rukavice
Ide o typ rukavíc, ktoré majú najzaťaženejšie miesta namočené v odolnej látke (nitril, latex, guma) a zvyšok tvorí bavlna alebo semiš. Trvanlivé látky majú za úlohu chrániť ruky pred agresívnymi prostriedkami, teplými predmetmi alebo elektrickým prúdom.
Látkové časti rukavíc sa čistia v studenej vode s dávkou šampónu a spevnené časti rukavíc sa umývajú prostriedkom na riad. Rukavice sa po vyčistení nechávajú odtiecť v umývadle.
Pri práci s chemikáliami je nutné využiť neoprénové rukavice vyrobené zo syntetického kaučuku, ktorý je vodotesný. Aby boli vždy dostatočne ohybné a priľnavé a schopné ochrániť vás, po každej práci si ich ešte nasadené na ruke umyte mydlom a vodou a potom zaveste na miesto, kde sa budú sušiť.
Jednorazové len na jedno použitie
Už ich názov vás varuje, aby ste sa nepokúšali použiť ich viackrát po sebe. Jednorazové pracovné rukavice sa zväčša predávajú v baleniach s väčším počtom kusov, a tak nie ste nútení nimi šetriť. Zakaždým, keď potrebujete čisté rukavice, jednoducho si ich vytiahnete z krabičky a opäť bezpečne pracujete.
Prečo nie je vhodné spoliehať sa na jednorazové rukavice, ktoré sa nepoužili iba jeden raz? Hoci sa zdá, že sú neporušené, môžu obsahovať drobné trhlinky či dierky alebo byť plné mikroorganizmov, ktoré sa na ne nalepili počas našej predošlej činnosti.
Ak teda v práci používate klasické gumené rukavice, určite každý pár využite iba raz, aby ste zachovali hygienický štandard. Inak by neplnili účel.
Ponuku kvalitných pracovných rukavíc nájdete na www.ardonsk.sk.