Projekt bytového domu Nad Zámkom v trebíčskej štvrti Podklášteří je výnimočný z mnohých dôvodov. Stojí v exkluzívnej lokalite v mestskej pamiatkovej zóne na dosah centra, v tesnej blízkosti zámku a zámockého parku. Miesto kedysi prislúchalo k bazilike a bolo opevnené. Stávala tu koniareň, stodola a liehovar, koniareň bola časom prestavaná na sýpku. Tieto historické objekty však boli v posledných desaťročiach nevyužívané a boli v neutešenom stave. Podľa konceptu, ktorý začal byť realizovaný v roku 2017, mala významná časť územia slúžiť na bývanie a voľnočasovým aktivitám. Niektoré schátralé budovy mohli byť zbúrané, jeden z objektov však bolo treba zachovať. To je prípad bývalej zámockej sýpky, ktorá prešla rekonštrukciou a dnes slúži ako detské voľnočasové centrum Labyrint. Na mieste strhnutých budov mali vyrásť nové bytové domy a viacúčelový objekt určený na trávenie voľného času, na relaxáciu a zahŕňajúci aj menší wellness.
Tehlový bytový dom
Investor zadal architektonickú štúdiu a projekt bytového domu trebíčskej firme Plán projekt Kapucín, ktorá má s podobnými objektmi dobového rázu a stavbami v historických lokalitách bohaté skúsenosti. Z ich pera pochádza aj projekt na obnovu sýpky a taktiež projekt budúceho wellness. Aj v prípade bytového domu projektanti z Kapucínu novostavbu citlivo zasadili do okolitého prostredia. Svojím moderne stvárneným vidieckym charakterom nadväzuje na atmosféru bývalého hospodárskeho dvora i dochovaných okolitých budov, s ktorými korešponduje tvarovo aj objemovo. V celkovom poňatí lokality je všeobecne kladený dôraz na to, aby tvorila jednotný harmonizujúci celok existujúcich a nových stavieb.
Projekt Nad Zámkom zahŕňa dva objekty. Jedným z nich je bytový dom SO01, ktorý sa skladá z dvoch vzájomne prepojených častí, ktoré dokopy tvoria pôdorysný tvar písmena L a nachádzajú sa v ňom byty, ktoré môžu byť kedykoľvek ľahko prispôsobené potrebám zdravotne znevýhodnených osôb alebo osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu. Bytový dom SO02 s pôdorysom v tvare obdĺžnika zahŕňa bežné byty. Celkom vzniklo 33 bytových jednotiek s výmerami od 55 do 160 metrov štvorcových. Každá je iná, pretože sa ešte pred dokončením upravovali na prianie budúcich majiteľov.
Oba objekty sú dvojpodlažné, zastrešené sedlovou strechou s podkrovím využitým na bývanie – nachádzajú sa tu byty mezonetového typu. Sedlovú strechu dopĺňajú presklené strešné prvky (vikiere a strešné okná).
Kompatibilita konštrukcií
Naprieč celou stavbou boli použité produkty, ktoré patria k súčasnej špičke na trhu so stavebnými materiálmi. „Konštrukcia domov je riešená ako murovaná stavba z brúsených tehlových blokov s tenkou ložnou škárou. Vodorovné konštrukcie stropov sú pre veľký rozpon riešené ako železobetónové, zhotovené zo stropných panelov. Ako železobetónová je prevedená aj hlavná schodisková konštrukcia v dome,” popisuje Jan Lukášek zo spoločnosti Plán projekt Kapucín a dodáva: „Nosnou konštrukciou strechy je drevený krov kombinovaný s oceľovými prvkami. Skladba strešného plášťa je navrhnutá ako dvojplášťová s prevetrávanou medzerou. Voľná vnútorná dispozícia podkrovných bytov je zaistená použitím oceľových nosníkov, ktoré preklenú aj veľké rozpätie strechy, a to bez použitia podporných prvkov.”
Na vonkajšie obvodové murivo bola použitá tehla HELUZ FAMILY 50 brúsená. Tá v porovnaní s ostatnými materiálmi pre jednovrstvé murivo bez vyplnených dutín ponúka najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti na trhu. Nevyžaduje dodatočné zateplenie, pričom zaistí v interiéri optimálnu klímu. Je ideálna pre nízkoenergetické aj pasívne domy, súčiniteľ prestupu tepla U činí až 0,14 W/m2K. Preklady nad otvormi okien a dverí sú typovými výrobkami zo systémovej ponuky rovnakého dodávateľa.
Medzibytové steny sú prevedené ako zvukovoizolačné z tehlových blokov HELUZ 30 AKU (333 × 300 × 238 mm, zvuková nepriezvučnosť Rw = 58 dB), ktoré tvoria nosnú aj akustickú deliacu konštrukciu. Tá zvyšuje odhlučnenie medzi miestnosťami jedného bytu. Medziizbové priečky potom tvoria bloky HELUZ 11,5 AKU (375 × 115 × 238 mm, zvuková nepriezvučnosť Rw = 47 dB). „Všetky murované konštrukcie bola zámerne zvolené od jedného výrobcu, aby sa zachovala kompatibilita zvislých konštrukcii ako celku,” vysvetľuje za autorov projektu Jan Lukášek.
Ohľaduplnosť k histórii aj prírode
Projekt je výnimočný svojim umiestnením v historickej lokalite nadväzujúcej na pamiatky zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO – od roku 2003 je jeho súčasťou trebíčska židovská štvrť a bazilika svätého Prokopa. „Skĺbiť požiadavky pamiatkovej starostlivosti, ekonomiku zámeru, vonkajší vzhľad a úžitkový komfort stavby bolo náročné,” potvrdzuje Jan Lukášek. Projekt však nesúzni iba s miestom a históriou – bez toho, aby zľavoval z moderných požiadaviek na bývanie –, ale je tiež ohľaduplný k prírode. Za zmienku určite stojí, že bytové domy využívajú na splachovanie dažďovú vodu, ktorá je uchovávaná v podzemných retenčných nádržiach.
Súvisiace články:
Ťažká šikmá strecha Heluz
Pokojný odpočinok zabezpečili Aku tehly Heluz
Tepelno-akumulačné vlastnosti muriva Heluz
S tehlovými blokmi Heluz nemusíte zatepľovať
Kompletný stavebný systém Heluz