Bioklimatická pergola ARTOSI
vyhľadávanie
Dnes je 20.4.

Keď dopravné kontajnery a drevené palety tvoria dokonalú súhru a vytvárajú estetický dom – Manifesto house

Zverejnené: 30. 12. 2020

Rezidenčné projekty tvorené kontajnermi nie sú žiadnou novinkou. Máloktorú z realizácií však možno považovať za estetickú. Architektom štúdia Infiniski sa ale podarilo navrhnúť dom, ktorý nielenže pre svoju konštrukciu využíva materiály z druhej ruky a čerpá pre svoju prevádzku energiu z obnoviteľných zdrojov, ale aj dobre vyzerá. Predstavujeme Manifesto house.

Z recyklovaných stavebných materiálov sa na stavbe zvyčajne stretávame iba s drvenou sutinou ako zásypom či podsypom novostavieb či materiálom k terénnym úpravám. Drvené staré tehly bývajú niekedy súčasťou plniva do mált. Prírodné izolačné materiály akými je slama, je možné zužitkovať napríklad tepelne, staré drevené konštrukcie sú zasa uplatňované pri výrobe drevotrieskových stavebných dosiek. Lenže málokedy dôjde k sofistikovanejšiemu znovuvyužitiu. V prípade domu Manifesto situovaného v Čile v oblasti Curacavi, ktorý je predmetom tohto článku, sa to však podarilo.

Konštrukcia domu

Obálka objektu Manifesto pozostáva z troch dopravných kontajnerov. Dom je izolovaný celulózou z recyklovaných novín a je z veľkej časti opláštený recyklovanými drevenými paletami, ktoré vytvárajú tzv. prevetrávanou fasádu. Tie tienia a dovoľujú vzduchu cirkulovať. Prízemné veľkoformátové posuvné zasklenie, ktoré umožňuje prístup na jednu z priľahlých terás priamo z obývacej izby, je tienené akousi markízou tvorenou drevenými lamelami. Možno ju zdvihnúť do vodorovnej polohy, vďaka čomu vznikne zastrešenie vonkajšieho posedenia, prípadne ju ponechať zvisle, aby dokonale tienili interiér, ale napriek tomu dovnútra sčasti prepúšťali denné svetlo. Rovnako fasádne palety je vhodné v zime otvoriť a umožniť tak slnku, aby ohrievalo kovový povrch kontajnerov, následne vyhrievalo vnútro domu. Kvôli letu sú potom kontajnery natreté na bielo, aby lepšie odrážali slnečné žiarenie. Počas sparných letných dní sú palety sú ponechať vo zvislej polohe, aby interiér chránili pred prehrievaním.

Riešenie interiéru

Spodný z kontajnerov zahŕňa kuchyňu, práčovňu a kúpeľňu na prízemí a plní aj funkciu statickej opory pre ďalšie dva, ktoré sú na neho uložené. Tie vytvárajú horné podlažie s tromi spálňami a ďalšou kúpeľňou. Vďaka veľkému oknu je spodná časť domu výborne presvetlená prirodzeným svetlom. Vnútorné zvlnené povrchy stien kontajnerov sú na prízemí ponechané priznané a vytvárajú zaujímavý industriálny dizajn, zatiaľ čo v horných spálňach sú vybavené rovnými predstenami s hladkým povrchom.

Modulárna a modifikovateľná stavba

Hlavným cieľom projektu bolo aplikovať pri výstavbe v maximálnej miere recyklované materiály, ktoré by inak väčšinou končili na skládke alebo v spaľovniach a pre prevádzku domu využiť obnoviteľnú energiu. Vykurovanie aj chladenie domu je preto zaistené geotermálnymi tepelnými čerpadlami, ktoré čerpajú energiu prostredníctvom zemných kolektorov.

Architekti usilovali aj o to, aby sa dom dokázal adekvátne prispôsobovať aktuálnym podmienkam, teda aby bol jeho dizajn takzvane bioklimatický. Dom možno teda do budúcna ľubovoľne rozširovať o ďalšie "moduly" napríklad v prípade narodenia detí. Úsilie tvorcov vyústilo k vzniku domu, ktorý je príkladom udržateľného a pritom relatívne finančne dostupného bývania. Ide o koncept aplikovateľný obzvlášť v súčasnej dobe, keď ceny rodinných domov a bytov závratne stúpajú.

Niekoľko dôležitých faktov

• Z 85 % bol dom zostavený z recyklovaných materiálov.
• Energeticky je dom zo 70 % sebestačný.
• Stavba ponúka obytný priestor vo veľkosti 160 m2.
• Investičné stavebné náklady boli 79 tisíc EUR bez dane.
• Výstavba trvala 90 dní.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Antonio Corcuera, archív štúdia Infiniski

Tématické odbory

reklama

Nové

Ako sa stavali európske pamiatky, ktoré pozná celý svet?

Ako sa stavali európske pamiatky, ktoré pozná celý svet?

Zverejnené 18.4. Možno ste už stáli v úžase pred majestátnym palácom Pena v portugalskom Sintri, prechádzali sa v tieni rímskeho Kolosea alebo vzhliadali k vežiam parížskej Notre-Dame. Ale viete, ako tieto architektonické ikony vznikali a akými premenami prešli v… ísť na článok

Nový hospic v Hradci sa inšpiruje tým najlepším zo zahraničia

Nový hospic v Hradci sa inšpiruje tým najlepším zo zahraničia

Zverejnené 16.4. V Hradci Královom rastie dlho očakávaná stavba, ktorá výrazne premení starostlivosť o nevyliečiteľne chorých a ich blízkych. O potrebe zriadenia hospicu na Královéhradecku sa hovorilo dlhé roky – teraz však tieto plány konečne dostávajú reálne… ísť na článok

THERMO|SOLAR s novými technológiami. Elektronizáciou označovania bližšie k zákazníkovi

THERMO|SOLAR s novými technológiami. Elektronizáciou označovania bližšie k zákazníkovi

Zverejnené 15.4. Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., ako popredný výrobca zariadení pre OZE, sa snaží zavádzať a dbať čo najviac na zavádzanie technológií vo svojej výrobe, ktoré sú čo najpriaznivejšie pre životné prostredie. Po úpravách vo výrobných… ísť na článok

reklama